| Evellina a întrebat:

Am fumat si eu pentru prima data in viata ieri o tigara kent 1. De fapt am mai impartit-o cu cativa si fiecare o luat cateva fumuri. 1. Are cu ce sa dauneze? 2. Va fi rau daca voi mai fuma tot asa ca ieri, dar foarte rar? Am 14 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Jadis a răspuns:

Exact asta mi s-a intamplat si mie, eu am fumat ca am vrut nu ca sa par tare...eram 9 copii si aveam 2 tigari eu am luat vreo 4 fumuri atat. Nu voi deveni dependenta ca sunt constenta de dreaba asta, dar daca o sa mai fim in grup si o sa fie tigar fireste ca iau si eu un fum. Mai ales ca is tigari slabe. Nu voi deveni dependenta si nici tu nu vei deveni.

| DmnProfesoara a răspuns:

Exact aceeasi intrebare am pus si eu mai inaintelaughing. Eu am 13 ani, si tot asa m-am apucat acum 2 zile.Insa,sincer acum... tu te simti ca nu mai poti trai fara tigari, sau poti sa te stapanesti?

| Dragosgan a răspuns:

14 ani? stiu pe cineva care fuma din clasa a 3-a si acum tuseste si e bolnav din cauza asta.Totusi daca vrei sa iti distrugi viata, e ok, dar daca esti responsabil asteapta macar pana faci 18 ani, atunci corpul tau va putea suporta cat de cat acest drog.

| march a răspuns:

Daca spui ca ai luat doar cateva fumuri. nu prea are ce sa iti faca. insa tot ai sanse sa te imbolnavesti.

Eu te sfatuiesc sa nu mai fumezi daca ti la sanatatea ta.

Mai bine te-ai opri. nu e bine ceea ce faci mai ales la varsta asta...

| Mimii9832 a răspuns:

Aoloeoo x_x. ce faci iti cruti viata singura...x_x.ai grija ce faciwinking. gandeste'te ca e sanatatea ta pusa in jocwinking...

| A12NDRA a răspuns:

1. Orice si oricat ai fuma tot dauneaza
2. Da va fi rau, oricat de rar ai fuma.

| asdfqw a răspuns:

Cateva fumuri nu dauneaza cu nimic dar daca vei continua sa fumezi o sa realizezi la un moment dat ca nu mai poti sa te lasi si vei ajunge sa iti distrugi plamanii de tot ( iti spun pentru ca stiu pe cineva care a patit la fel ...acum face orice ca sa fara rost de bani pentru tigari pentru ca nu poate rezista fara ele )

| Enma a răspuns:

Pai eu nu-ti sugerez sa fumezi de la 14 ani dar rau prea mult acum nu are ce sa-ti faca o sa cresti tuh mare si o sa vezi cati face rau happy be happy peace!

| ciucalataaerata a răspuns:

Buna, nu va avea nimic daca fumezi rar.
dar vezi ca, asa incep toti cu cateva fumuri pe zi, apoi vei ajunge pe la 1-2 pachete pe zi!
asa ca, concluzia nu e bine sa incepi de la varsta asta sa fumezi!
eu am 16 ani si recunosc ca fumez, dar fumez maxim 2-4 tigari pe zi, si fumez de 1 an si nu m-am schimbat si nu o sa ma schimb
fumez mai mult de 4 tigari pe zi doar atunci cand sunt nervoasa, suparata, dezamagita etc.
asa ca ai 14 ani si nu e bine sa fumezi! daca stii ca o sa te poti abtine pe viitor, si daca ai ambitie sa ramai asa cu cateva tigari pe zi! atunci e bine!
dar ai grija!
kiss

| AmphetamineGirl a răspuns:

Eeeeh o nimica toata. O sa incepi sa vrei mai mult, asa am facut si eulaughing. Am fumat timp de 2 ani dar pentru mine nu a fost o problema sa ma las, pentru ca am realizat ca imi afecteaza sanatatea. Sper sa nu incepi si tuwinking funda?

| Daockta a răspuns:

Dacă vei fuma rar de exemplu de 2-3 ori pe lună, nu îţi poţi provoca nimic, dar dacă vei fuma mai des o să devii dependentă şi e mai rău pentru tine la vârsta de 14 ani să te apuci de fumat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fumez de la 13 ani si jumatate! si nu am nimic Inka.si pot sa stau si 2-3 saptamani sau chiar mai multe luni fara tigari deoarece nu simt nevoia sa fumez. fumez numai de placere.nu foarte mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

eu fumez de 6 anii si n-am nimica pff dar nu-s bune

| midnight12 a răspuns:

Pff la 14 ani fumezi? te sfatuiesc sa nu mai fumezi, nu aduce nimic bun, si cred ca fumezi doar sa te bage ceilalti in seama si ti se pare ca arati bine cu tigara in gura si picior peste picior happy nuami fuma, dar acum ca ai tras o sa iti mai vina pofta, jos tutunul!

| lemmon a răspuns:

Da, foarte rau pentru ca vei deveni dependenta. poate ca acum citesti raspunsul meu si zici ca nu se poate dar asa e, deci las-o balta pentru ca iti vei face mult rau iar mai tarziu vei regreta. mai ales ca iti face rau si la frumuste: dinti galbeni, miros de fum etc. eu iti dau un sfat : evita sa stai in preajma celor care fumeaza si invata sa spui: NU atunci cand e nevoie:*

| supergeniu a răspuns:

E bine ca nai inceput mai devreme. cunosc copii ca tine care fumeaza de la 10 ani. De daunat. da iti va dauna. insa tutunul dauneaza mai mult la nefumatori. si apropo numai continua ca o sa ramai pitoaca. eu nu fumez si nici nu as vrea sa incep in urmatorul an.adica pana la 1 ca incepe un nou an si e foarte lung am 15 ani tongue

| pintoiualin a răspuns:

A fi bine daca nu ai fuma deloc, mai ales la asa o varsta frageda. Pe termen scurt nu iti dauneaza.

| Dya_2611 a răspuns:

Poti sa fumezi dar vei tusi intr-una, am fumat si eu o data, dar ai grija sa nu faci cancer in gat sau mai rau sa nu devi dependenta.Nu are nimic daca vei fuma rar o tigara la 3 zile, poate dauna dar asta e, daca iti place...

| zoomumba a răspuns:

Hmmmm...pai daca ai luat doar cateva fumuri nu sunt sanse dar daca incepi de-acum de la varsta de 14 ani nu e apsolut de loc bine e foarte rau daca vrei sa te droghezi cu tigara respectiva daca ti mortis sa-ti distrugi viata macar poti sa incepi de la vrasta de 18 ani pentru ca atunci corpul suporta putin mai bine dar si asa... ori cum nu te condamn ai grija de tine papapapa!

| parfum11 a răspuns:

Va fi rau pentru ca tu vrei sa fumezi asa rar, dar incet-incet ramai dependenta si o sa ajungi sa fumezi zilnic. Am prieteni care s-au apucat din curiozitate, fumau rar, si acum fara un pachet de tigari pe zi nu pot sta.
Unii fumeaza pentru fite, dar nu esti mai interesant daca fumezi.
Eu iti zic sa uiti de tigara, mai ales ca iti fura 1 minut din viata! Gandeste-te cat vrei sa traiesti!

| fullmoons a răspuns:

Pai o tigara 2-3-10 nu prea are ce sa faca nimic organismului tau incepand de la 30 tigari in+ plamanii deja acumuleaza fumul. Eu zic sa te lasi pentru ca nu prea are rost. unii fumeaza doar ca sa fie "coolest" dar mai incolo vor deveni probleme mult mai mari de ex: cancer in gat, plamani etc... Succes

| Evellina explică:

Ivana deci si tu esti in situatia mea...noi am avut numa o tigara laughing. Oricum vei mai fuma din nou? Vei mai simti nevoia?