| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema foarte des intalnita la tinerele din zilele noastre! O burtica sad! Restul corpului meu arata destul de bine dar burtica strica totul! Nu am incercat diete cu infometare pentru ca mi se par o mare prostie, nu am incercat pastile pentru ca nu vreau sa imi atarne pielea... nu mai mananc dupa ora 7 seara si incerc sa fac cateva exercitii. In timpul saptamanii nu am timp sa le fac, insa sambata si duminica sar coarda si fac 100 de abdomene cu pauze de 5 la fiecare 50 abdomene! Dar nu pot slabi nici cum! Am redus pana si din dulciuri (dupa care sunt topita). Si nimic nu a functionat! Nu vreau pareri cu "de la organism la organism difera (...) " Vreau solutii clare si care sa ma ajute!
P. S. mananc mai multe fructe ca inainte de cand incerc sa slabesc... dar tot nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| justde3a a răspuns:

Pai incearca sa nu mai mananci asa mult( spun aspta pentru ca ai zis ca nu mananci dupa ora 7), bea o cana de apa de dimineaza ( o sa vezi ce bine te simti), si ai grija la ce mananci e cel mai important. Degeaba mananci u cat trebuie daca mananci porcari. Mananca multe fructe si legume... Nu manca fast-food... crembusti, salam de proasta calitate,margarina (poti sa mananci unt citeste ambalaju ), almete, branza topita, etc. Stiu ca sunt bune la gust dar iti fac foarte mult rau. Aaa si nu manca paine alba! Daca nu poti sa renunti la panine mananca paine integrala nu paine neagra.

http://www.revistafelicia.ro/......arina.html
http://biancabibiri.wordpress.com/2011/01/17/stii-ce-mananci/
si lista poate sa continue;)
Succes!

| Purec a răspuns:

Http://www.eva.ro/......31066.html

Uite aici ceva, care se poate sa te intereseze. Dar sa nu iti faci insa prea mari sperante. E mult de munca pentru un abdomen frumos.

| florentina_9904 a răspuns:

Buna si eu incerc dar nu reusesc si fac cam la fel doar ca in timpul saptamani dansez prin casa si fac mullte aplecari dau nu prea functioneaza te rog anuntama daca gasesti ceva care sa te ajute succes!

| Dimitrix a răspuns:

Incearca sa ai o dieta echilibrata. Nu e important daca manaci mai multe fructe (dar totusi e bine pentru ca ele contin multe vitamine) Ex de meniu:
-dimiteata: un sendvici cu sunca/cascaval etc. si optional un ceai.
-pranz: musaca/sarmale/pilaf etc.
- in jurul orei 4: salata de fructe
-cina: supa

| suzyhorrorr a răspuns (pentru Dimitrix):

Nu merge cu sarmale daca vrei sa slabesti. Nici daca vrei sa te mentii nu merge cu sarmale. Imi pare rau!

| suzyhorrorr a răspuns (pentru Dimitrix):

Nu merge cu sarmale daca vrei sa slabesti! Nici macar daca vrei sa te mentii nu merge! Orez doar cu legume ca altfel te ingrasi mai rau. Garantat!

| 13cris a răspuns:

Pauza de 5 minute *

| suzyhorrorr a răspuns:

Suplitatea abdomenului depinde 20% de sport si 80% de dieta.
Legat de sport, pot sa-ti spun ca abdomenele trebuie in primul rand executate corect. Pentru ca daca faci 100 gresite mai bine nu le faci.
In primul rand nu trebuie sa tii barbia in piept cand te ridici pentru ca se diminueaza efectul. Trebuie sa tii privirea sus si barbia sus si miscarea trebuie executata controlat. Plus ca abdomenele astea sunt valabile doar pentru abdomenul superior unde nu sunt asa multe probleme de obicei. Problema e abdomenul inferior si ca sa lucrezi zona aia trebuie sa faci exercitii de genul stand pe spate si ridici picioarele alternativ intai apoi simultan. O sa vezi ca ti se par destul de grele ceea ce inseamna ca muschii tai nu sunt antrenati. Poti cauta pe net exercitii in sensul asta.

2 la mana, dieta. Sa nu sari peste mese. Mananca regulat. De dimineata un iaurt cu seminte de in. O sa ti se pare o stupizenie ce-ti zic dar te ajuta sa te simti mai bine semintele alea plus ca nu schimba cu absolut nimic gustul iaurtului. Eu nu mananc din ala degresat adica 0, 01% grasime pentru ca mi se pare ca n-are niciun gust. Mananc 2, 8% parca. Oricum nici slab nici gras. Seara si la pranz mananci gratare de peste sau de pui. Pui de curte daca ai ca ai vazut ce tevatura e cu antibioticele din puii de cumparat. Daca nu, nu prea ai de ales. Salate nu nu mai spun.
Dintre fructe cele mai bune pentru slabit sunt kiwi, mango, ananasul, grapefruitul si vara pepenele verde e mana cereasca.
Legumele trebuie consumate cat mai putin preparate termic. Cat mai putin fierte. Iti recomand broccoli, spanac, dovlecei, rosii, castraveti, varza alba. La o masa la care se intampla sa nu mananci carne trebuie sa introduci fibre din surse vegetale cum ar fi fasole batuta, naut, linte. Preparate la fel ca fasolea batuta sunt foarte bune si hranitoare.
Plus ca eu recomand ceaiurile. O cana dupa masa e mereu bine venita. Dar trebuie avut grija la ceaiurile cu arome. Ceaiul verde e foarte bun.
Si nu uita sa limitezi zaharul. In ceai poti pune miere si e mult mai bun.

Eu cam atat am avut de spus. Sper ca am fost de ajutor!
O seara buna!

| Eugenia1996 a răspuns:

Incearca sa faci acest ex. dimineata pe neminkate
trage aer in tine astfel inkit sa se umfle burta, apoi da-i drumul
repeta ex. de 30 ori in fiecare dimineata