| Anonymusx a întrebat:

Am inceput de curand sa fac sala cu niste prieteni. Si eu fiind mai slab, nu vreau sa fac ca prietenii mei, mai mult maini, spate, trapez si alte grupe de muschi pe care nu ma intereseaza, eu vreau sa insist pe abdomen, si piept. Bineinteles, nu zilnic, si fara sa renunt si la celalalte. As vrea doar abdomen sa fac zilnic, si mi s-a zis ca nu e bine, este adevarat, sa ii ascult pe prietenii mei care zic sa nu fac zilnic abdomen, fiindca nu rezolv nimic sau sa imi continui antrenamentul cum stiu eu, adica facand 300-400 abdomene pe zi? Eu sunt destul de slab, deja mi se vad muschii abdominali destul de bine si vreau doar sa mai insist unpic sa arate cum vreau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Http://www.getfit.ro/......domen.html

Sau pe ORICE site de culturism, fitness, etc. Abdomenul este un muschi EXACT LA FEL ca ceilalti, este format din aceleasi celule, fix aceleasi celule => creste dupa aceleasi reguli.

Antrenament intens urmat de 48 de ore de odihna. Oricum abdomenul participa la mai multe grupe cand lucrezi.

P.S. : de ce faci doar abdomene? Te intereseaza doar partea de sus, nu te intereseaza un abdomen complet?

| Anonymusx explică (pentru Cosmin86):

Pai fac 2 feluri de abdomene, cu genunchii ridicati, si cu picioarele in sus si cu capul in jos, pe masa aia in forma de triunghi daca stii... Si am 2 zile de sala, si deja se vad mici rezultate, adica am febra si deja s-au evidentiat, bine am mai facut si acasa vreo 2 saptamani, cate 300-400 pe zi, chiar si mai mult. Dar acasa nu le faceam corect, si nici nu aveam aparatele care sunt la sala. Si eu am de gand sa fac abdomen, odata la 2 zile, adica cum ar veni cu 24h pauza, dar nu sa ma fortez prea tare, adica vreo 400-500.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymusx):

300-400 = prea multe repetari ca sa te ajute cu ceva, fa 3 exercitii a cate 4 serii de 20 de repetari fiecare si cu greutati ( cand poti mai multe, maresti greutatea ), pauze de 90-120 de secunde intre serii. Poti sa faci si la scripeti, e un exercitiu foarte bun pentru abdomen.

5 răspunsuri:
| Marius1985 a răspuns:

Daca esti incepator, uite aici unele idei:
http://steroizi.ro/......luna_1.php
Trebuie sa lucrezi tot corpul, ca sa se dezvolte armonios, si sa ai rabdare, nu te faci mare peste noapte :)

| Anonymusx explică:

Pai eu fac 2 feluri de abdomene, pe acel aparat in forma de triunghi daca stii, si fac serii a cate 50, pot chiar 100 sau mai mult, dar nu ma fortez si cu genunchii ridicati. Plus acel exercitiu care nu l-am incercat pana acum, dar am de gand, in care iti pui coatele pe ceva si stai in aer si stai cu picioarele drepte si le ridici in sus fara sa atingi daca m-ai inteles. Si am de gand sa fac abdomen, odata la 2 zile, ca asa m-a sfatuit un prieten, adica 24h de odihna... Vreau ca in 3-4 luni sa fie rezultate, insemnand sa se vada patratelele bine si nu doar in lumina.

| Anonymusx explică:

Abdomene cu greutati? Eu fac acele exercitii crunch si acelea cu genunchii la piept stand in aer.