| heavymetal a întrebat:

Am inceput sa alerg cam de o luna, pe zgura si de cateva zile ma dor genunchii ca abia pot sa alerg 10 m. nu stiu daca are vreo legatura, dar mentionez faptul ca sunt la menstruatie. am incercat sa alerg pe stadion, pe alta suprafata, dar nici un rezultat. aveti vreo idee din ce cauza ma dor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Presupun ca esti adolescenta ---citeste despre "durerea patelofemurala", mai frecventa la fete si caracteristica suprasolicitarii articulatiei formate de partea inferioara a femurului cu rotula:
http://www.printo.it/pediatric-rheumatology/information/Romania/12.htm

| heavymetal explică (pentru alessia5158):

Multumesc, chiar a fost folositor, nu pare ceva ingrijorator

| alessia5158 a răspuns (pentru heavymetal):

Asa este!--- daca durerea este localizata in partea anterioara a genuchiului ( se verifica aparitia durerii prin apasare pe rotula). Genunchiera +evitarea suprasolicitarii probabil ca vor reduce din intensitatea durerii.

p.s. Pentru a fi sigura de cauza durerii, consulta un medic.
numai bine!

| heavymetal explică (pentru alessia5158):

Ce-i drept...nu prea faceam incalzire inainte, alergam cam o ora si trebuie sa spun ca eu nu am mai alergat in viata mea pana acum. poate am inceput prea tare si doar m-am suprasolicitat. acum o sa iau o pauza de cateva zile si o sa incep din nou mai incet. multumesc pentru raspuns happy

| doctoressa a răspuns:

Daca persista durerea dupa trecerea menstruatiei, ar fi bine sa te consulte un medic reumatolog.
http://www.i-medic.ro/simptome

| trolololo a răspuns:

Încearcă sa nu alergi pe zgura, e dura si solicita incheieturile, ci pe pământ pe undeva. Fa pauza câteva zile, pana iti trece.