| Axer a întrebat:

Am inceput sa stau foarte mult la soare in jur de 5-6 ore și am citit pe net despre Radiațiile ultraviolete și din ce am citit acolo sunt foarte periculoase.
Când eram mai mic îmi plăcea să mă uit la soare fix pe el pentru câteva secunde dar nu știu de ce și a început să ma sperie faptul că am citit că se pot dezvolta boli grave cum ar fi Cataracta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihai0101 a răspuns:

Dezvolti o boala sau ceva in genul cand te expui mult timp privind la soare. Daca privesti normal soarele nu ai ce pati.Doar daca stai zeci de minute sau ore privind soarele direct.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La Soare poti sta dar este indicat sa te dai cu crema cu factor de protectie!
la Soare nu este indicat sa te uiti direct si mai ales nu mult, recomand ochelari de soare de calitate, si te poti uita prin ei cat vrei la Soare happy

| Violleta2022 a răspuns:

Cataracta se face mai la batranete, acum este in schimb risc masiv de cancer de piele, deoarece expunerea la soare asta produce: cancer de piele!
In priveste uitatul la soare, nu este normal si nici sanatos.

| Dragobeta a răspuns:

Daca te uiti in soare, da iti afecteaza ochii. Dar daca doar stai la soare nu patesti nimic. Din contra, corpul produce vitamina D.
Si eu iubesc sa stau la soare.

| Axer explică (pentru Dragobeta):

Acum 1-2 ani am renunțat la a mă mai uita la soare și am zis in gândul meu că sigur voi dezvolta o boală chiar daca am 15 ani

| Axer explică (pentru Mihai0101):

Mulțumesc!
M-am liniștit

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Find la plaja banuiesc ca nu privesti doar soarele cat stai acolo.Asa ca nu-ti mai fa griji de la soare aveam nevoie pentru vitamina d si alte lucruri benefice pentru organism.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Si vara in iulie august poti purta un fes joben pentru protectie contra insolatiei.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Axer):

Dezvolti o boala sau ceva in genul cand te expui mult timp privind la soare. Daca privesti normal soarele nu ai ce pati.Doar daca stai zeci de minute sau ore privind soarele direct.

| LisaJulie a răspuns:

Încearcă sa cauți o alifie speciala cu care sa te dai când ieși la soare! Este posibil sa ai tu în general pielea sensibila