| Alexa1234a a întrebat:

Am început un fel de dieta.
Dimineața beau un pahar cu apa când ma trezesc apoi iau micul dejun (cereale cu lapte, iaurt cu ovăz, ou fiert,
Pe la 11-12 înainte sa merg la școală mai mănânc ceva... Mâncare gătită dar sa nu fie prăjită.
La școală mănânc 1-2 mere... Sau 2-3 biscuiti simpli.(o singura data pe că nu aveam mere la mine)
Când vin de la școală la 7 sau 6:30 nu mai mănânc.
Fără paine
Prajeli
Dulciuri (gust dar rar și doar dimineața și făcute de casa)
O sa slăbesc dacă continui asa 2-3 luni
La mișcare merg mult pe jos pentru ca nu am timp sa merg la sala
Am 15 ani
Țin sa menționez ca eu mereu mâncăm seara... Adică puteam sa nu mănânc decât un mar ziua dar seara nu ma puteam abține iar lipsa micului dejun și mâncatul seara la 11 m.au îngrășat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mai bine asa decat inainte, in conditiile in care un proverb arab spune ca "micul dejun sa il maninci singur, prinzul sa il imparti cu prietenii, iar cina sa o dai dusmanului tau.
Chestia cu apa bauta la inceputul zilei e cea mai tare, beneficiile sunt extraordinare.
Mersul pe jos nu echivaleaza mersul la sala. Eventual echivaleaza mersul pe jos pana la sala si de acolo acasa happy. Daca vrei efort, macar 15 minute de alergare, daca nu ai timp de sala.
Iar daca faci totul ca sa slabesti, ma tem ca e o idee gresita. Dupa poza de la profilul tau, cred ca arati foarte bine asa cum esti, esti frumusica si asa.

| Adry05 a răspuns:

Da o sa slabesti dar sfatul meu e sa mananci ceva si seara, poate acum la inceput poti dar cu timpul o sa-ti fie greu. Macar ceva usor: o supa, un iaurt, ceva fiert.

| lpavel a răspuns:

Da, poti slabi cu dieta asta!

| AlexCristi97 a răspuns:

Mi se pare ca te infometezi putin asa, te simti confortabil cu dieta sau faci efort sa te abtii sa nu mananci mai mult si te culci cu foamea in tine?
Poti sa mai o gustare si seara cand vii de la scoala, ceva simplu din legume poate cu un gratar de pui. Evita cartofii cu orice pret. Si fa si putin sport deoarece esti in dezvoltare si pentru a avea un corp armonios trebuie si sport. Nu trebuie sa faci cardio, ti-as recomanda sa faci abdomene, genoflexiuni, flotari, planking si mai sunt cateva exercitii pe care le poti face pentru muschii fesieri, astfel incat dupa ce slabesti sa ai si corpul tonifiat. Ce e important e sa te uiti pe internet cum se fac corect, chiar daca ai zice ca orice om stie sa faca o flotare sau o genoflexiune, majoritatea le fac gresit astfel incat nu beneficiaza din plin de efectul lor si mai pot aparea si probleme la incheieturi.

Răspuns utilizator avertizat
| addy200 a răspuns:

Dacă tu erai obișnuită cu mâncare "tare" și acum deodată o dai cu dietă, să nu te ia cu amețeli de la o bucată de timp. Succes

| Alexa1234a explică (pentru addy200):

Nu am amețeli... Amețeli aveam când am încărcat acum ceva vreme sa mănânc doar 2 mere pe zi

Răspuns utilizator avertizat
| addy200 a răspuns (pentru Alexa1234a):

No păi baftă la slăbit atunci. Sa ne zici dacă funcționează!winking

| Alexa1234a explică (pentru CPLM):

57 la 1.61

Răspuns utilizator avertizat
| CristinaIordache a răspuns:

Buna! Eu zic ca este foarte bine faptul ca incerci sa ai grija de corpul tau. De aceea e bine sa incerci sa faci lucrurile cat mai bine si sa nu o dai in extreme (nu e cazul deocamdata, dar in general e bine sa eviti sa ajungi acolo), pentru a putea avea un stil de viata sanatos, pe viata. Eu sunt in ultimul an de studiu la nutritie si am inteles cat de mult conteaza ceea ce mancam, de aceea incerc mereu sa mananc sanatos si nu sa tin o dieta anume, cum vad ca faci si tu.
Sa o luam cu inceputul. Imi place faptul ca dimineata bei un pahar de apa pe stomacul gol. E foarte bine pentru activarea organismului. Aplica acest obicei pe tot parcursul zilei, intre mese bea cate un pahar de apa. Astfel ca pe intreaga zi sa bei cel putin 1.5-2L de apa. Si foarte important sa eviti sa bei bauturi carbogazoase indulcite sau chiar si sucuri de fructe indulcite. Daca doresti un suc de fructe cel mai bine ar fi sa il consumi proaspat facut si numai din cand in cand, deoarece in cantitati mari si acela te poate ingrasa.
La cerealele de la micul dejun ti-as recomanda sa nu fie cu zahar adaugat. Verifica la ingrediente sa vezi daca contin zahar. Paine daca doresti poti sa mananci cate o felie de paine integrala pe zi, e mai bogata in fibre decat painea obisnuita si te saturi mai repede.
Nu stiu exact la ce te referi prin dulciuri facute in casa. In cazul in care nu au o gramada de zahar, atunci cu siguranta sunt bune, in cantitati mici si mai rar, cum spui tu. Sau poti manca un fruct atunci cand simti nevoie de dulce.
Seara nu simti nevoia sa mananci? Daca ti-e foame dupa ce vii de la scoala, poti manca linistita o salata care sa aiba legume si o sursa de proteine, cum ar fi carnea de pui, un ou, ciuperci etc. Iar daca vrei ceva gatit, poti sa mananci ceva usor preparata printr-o metoda sanatoasa. Eu seara de obicei mananc ceva legume si carne slaba facute la slow cooker (noua nebunie in materie de gatit).
Gatirea la slow cooker este o metoda lenta de a prepara mancarea, astfel incat nu trebuie sa adaugi grasime pentru a o prepara si fiindca temperaturile sunt mai mici, toti nutrientii din alimente se pastreaza foarte bine.
Esti inca foarte tanara si la varsta asta corpul se modeleaza armonios si astfel nu o sa ai probleme mai tarziu. De aceea bine sa ai un stil de viata sanatos de pe acum.
Daca vrei sa citesti mai multe despre gatitul la slow cooker, iti las aici un link. Multa bafta!
http://nutriblog.ro/......rivit.html