| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput un tratament cu antibiotic. Este adevarat ca nu am voie lactate? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mihaiion2 a răspuns:

Ai voie lactate. Chiar sunt indicate mai ales lactatele fermentate (iaurt, sana, lapte batut) in perioada in care iei antibioticul pentru a reface flora intestinala distrusa de antibiotic.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Antibioticul poate avea prostul obicei sa te strice la burta, daca vrei sa fii mai sigura ca stai la baie bea si lapte. Sa-ti recomand niste reviste sa nu te plictisesti acolo?

| CuriousStuff a răspuns:

Nu e adevarat. Daca medicul sau farmacistul nu ti-a zis ca nu ai voie lactate inseamna ca ai voie.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu, nu ai voie pentru ca lactatele inhiba actiunea antibioticului. Adica, il iei degeaba. Singurul admis si chiar recomandat pentru protejarea florei intestinale, este iaurtul.
Multa sanatate!

| LifeIsBeautiful12 a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Am inteles. Si am voie doar iaurt simplu, natur sau pot manca si cu fructe sau cereale?

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru LifeIsBeautiful12):

De oricare. Fructele nu afecteaza.

| Okkultist a răspuns:

Buna seara,
Nu este cert!
Eu am luat, fara sa stiu, nu m-a afectat.
http://www.saptamanamedicala.ro/......otice.html

| Stefy237 a răspuns:

Normal nu este voie...