| anonim_4396 a întrebat:

Am inteles ca gravidele trebuie sa doarma pe partea stanga. De ce? Ce se poate intampla daca dorm pe spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Nu este obligatoriu sa dormi pe partea stanga, dormi cum iti este tie mai comod, eu dormeam mai mult pe partea dreapta dar cu perinuta mica sub burta, nu puteam sa dorm fara perinuta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu am dormit pe orice parte m-am simtit bine.

Laur
| Laur a răspuns:

Daca dormi pe spate, uterul va apasa pe vena cava inferioara si va scadea fluxul de intoarcere al sangelui catre inima. Daca dormi pe dreapta te va incomoda ficatul. Deci ramane stanga happy

| mioara a răspuns:

Nu este o regula, eu cand eram gravida dormeam pe burta si am acum niste copii sanatosi.

| Leea1234 a răspuns:

se spune ca inima va fi mai bine oxigenata (la fel si bebelusul) daca dormi pe partea stanga, ai sa vezi ca si cat timp esti in travaliu t-i se va spune sa stai tot pe partea stanga! dar daca tu nu poti dormi pe acea parte, dormi cum iti este tie mai comod! ai sa vezi tu in luna a 9-a ca nici pe spate nu a-i sa mai poti dormi! eu abia asteptam sa-mi vina "randul"! sarcina usoara in continuare si nastere usoara (cand iti va veni randul!)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce trebuie sa doarma gravidele pe partea stanga

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca asa mai bine