| An89 a întrebat:

Am introdus degetul adânc în vagin (pentru a administra o capsulă vaginala) și am simțit o umflatura semnificativa undeva mai adânc este ceva normal sau poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In capatul extrem (in fundul) vaginului este situat CERVIXUL sau altfel spus COLUL UTERIN, care are forma bombata a unei cupole/dom (delusor mititel) si are o constitutie densa precum este cea a zgarciului din care este format lobul urechii sau cea a nasului la baza sa. Este absolut logic si normal sa existe acea formatiune anatomica numita CERVIX, care de fapt reprezinta in realitate capatul extrem al uterului inferior care patrunde partial pana in vagin. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu ai specificat daca ai simtit durere, sau discomfort.Adica ok, ai ajuns pana acolo cu degetelu, nu e bai.Ideea e, era confortabil, sau era o senzatie normala, sau era ceva dureros, ceva incomfortabil, nu stiu?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mai adanc... ai dat de canalul cervical? Totusi ar trebui sa fi parcurs ceva drum pana acolo.
Poate pur si simplu este ceva normal datorita formei sale, din moment ce nu ai avut probleme pana acum nu ar trebui sa fie nimic (in sensul rau).

Daca nu esti sigura pe tine, mergi la un control. Atat putem noi sa ne dam cu parerea.
Numai bine!

| laSoledad a răspuns:

Ia vezi cum e construit https://ro.wikipedia.org/....../wiki/Uter

| An89 explică (pentru laSoledad):

Am văzut, dar nu-mi dau seama daca e normal

| laSoledad a răspuns (pentru An89):

Nici noi de aici nu stim, cel mai bine te duci la ginecolog.

| SingleForOne a răspuns:

De ce nu întrebi și tu un medic, unul specializat în acea zonă? happy

| Rockass987 a răspuns:

Anatomic vorbind, vaginul are ca lungime 7-8 cm. Imediat în vecinătatea superioară a acestuia se află colul uterin, care are exact aspectul pe care l-ai descris. Dacă tu consideri că ai intrat mai mult de lungimea menționată mai sus, cel mai probabil ți-ai atins colul uterin.