| ionica56 a întrebat:

Am la gingie jos ceva in forma de buba ce ma doare! Am dat`o cu spirt pentru a amortiza durerea! Sa merg la dentist? poate face el ceva? sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Mergi la dentist si nu te mai da cu spirt ca-ti arzi gingia. Daca e puroi atunci o sa-ti dea antibiotice pana se vindeca.

| chocolate27 a răspuns:

Probabil e un puroi.Ar fi bine sa nu mai apelezi la metodele babesti si sa fugi la dentist, el te poate ajuta mai mult decat un sfat de pe TPU happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu te indoiesti ca dentistul te-ar putea ajuta, de ce mama draq-lui nu te duci la veterinar? esti penibila -am spus-o si altora care pun asemenea intrebari aici-, dar trebuie sa ti-o spun si tie, indiferent cate calificative "stupid" voi primi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e un puctuletz mic alb - cat un cos - numai ca are un fel de gaura in mijloc nu-i decat o afta si trece de la sine (in1-3 zile)sau o ajuti sa treaca cu glicerina boraxata (care e ca un sirop dulce - pui un strop din cand in cand) si in NICI un caz cu spirt. In afar de faptul ca o arzi si ustura mai tare - spirtul se absoarbe prin gingii in sange si nu e sanatos. Daca e mai mare decat un cos mic - mergi la dentist.

| DiScoKaina a răspuns:

Si eu sunt in aceias ipostaza acum.Mama mi-a zis ca am mancat ceva pe care la atins un joarecebig grin...Nu e ceva grav!

| DiScoKaina a răspuns:

Soarecelaughing