| laur12 a întrebat:

Buna seara TPU! Am probleme cu o masea de sus stanga,care e cam gaurita si cariata. Vreau sa spun ca ma doare foarte tare,deci eu n-am mai intalnit asa dureri de cand sunt si cel mai nasol lucru e ca ma doare in etape(acum ma doare,acum ma lasa si asa mai departe).Si dupa ce iau vreo pastila,imi calmeaza durerea,bineinteles pe moment, dar tot mai simt ceva sub gingie, parca mi-ar atarna ceva de masea.Sigur am puroi ca ma deranjeaza si as dori sa-mi recomandati niste antibiotice puternice pentru puroi in afara de Ampicilina.Si daca stiti si niste pastile de durere mai puternice asa ar fi cel mai bine.La dentist nu pot sa merg inca pentru ca nu am bani si timp.Va multumesc foarte mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Trebuie sa iei antibioticul asociat cu antiinflamator-diclofenac 50 mg 2/zi si amoxicilina 500mg capsule 3/zi.Incearca sa spargi aceea zona umflata, asemanatoare unui cos, si prin ''gaura''formata drenezi infectia(scuipi daca este puroi), lucru care duce la indepartarea durerii. Pune comprese cu apa rece pe peretele exterior al obrazului si evita caldura.
Daca esti la scoala ai cabinet stomatologic in scoala si iti asigura asistenta stomatologica gratuit.Iti doresc o noapte fara durere!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua antibiotice dupa ureche, mai ales pentru o infectie atat de severa. lasa prostiile, du-te la stomatolog (imprumuta bani sau vinde ceva mi putin important, de exemplu telefonul mobil)

| RS4 a răspuns:

La atitudinea care o ai fata de stomatolog, sigur vei ramane fara dinti in gura destul de repede! asemenea probleme nu se trateaza, eventual o zi-doua daca nu poti ajunge la dentist ina cest timp! ceea ce ai tu deja se cheama urgenta, de la acel puroi poti face o infectie in sange ca vei umbla toata viata prin spitale! un dinte cariat nu se vindeca cu medicamente, se curata, se plombeaza, se extrage la nevoie! bafta! alegerea iti apartine! cu cat stai mai mult, cu atat va fi mai grava situatia!

| AlexandraPrincess a răspuns:

Augmentin! Este foarte bun, eu am luat si mi-a trecut!winking

| OnlyWeTwo a răspuns:

Hei maseaua e cariata incat tia ajuns la nerv.Singura solutie e sa te duci la stomatolog si sati scoata nervul si sa iti puna o plomba.Toata afacerea te costa injur de 50 de lei daca esti majora, daca esti minora nu dai nici un ban.Decat sa dai bani pe pastile mai degraba fa ce ti-am zis eu.