| Stardust_8913 a întrebat:

Am luat 5 pastile de paracetamol deodată, şi am băut o cană de cappuccino înainte. Efectele vor fi grave? Până acum nu am nimic. Am încercat să le vomit după ce am realizat prostia făcuta, dar nu am reuşit.
Chiar am nevoie de un sfat.
p. s: la doctor nu ma pot duce

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te urgent la doctor daca nu poti varsa. Doza e la limita toxicitatii, insa s-ar putea sa faci peste vreo 3-5 zile hepatita fulminanta si atunci nimic nu te va mai salva. E absolut obligatoriu sa faci spalaturi gastrice sa elimini si ultima urma de pastile din stomac.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai avut raționament când ai ingerat atâtea tablete?
Bea o cană mare de lapte dulce în care să pui un sfert ulei alimentar sau poți face o apă albuminată (la o cană de apă pui 2-4 albușuri de ou pe care le bei), este un antidot împotriva șocului pe fond medicamentos.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Paracetamolul vine in comprimate de 500mg, iar efectele alea de care ai citit tu apar la ingerari de peste 10g.

soothe
| soothe a răspuns:

E tarziu sa le mai vomiti; in 20-30 minute intra in sistem; ai grija ca ficat ai numai unul; eu as bea ceaiuri sau puri si simplu apa. cateva cani bune pana te culci;

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Probabil de data asta scapi. Si de durerea de caphee hee Pe viitor cauta sa nu iei mai mult de doua pastile, s-ar putea sa intre ficatul in greva.

| zeenath a răspuns:

Hmmm...pentru." legiutoarea" sincera sa fiu din experienta mea medicala nu am auzit de tratamentul cu lapte si ulei sau apa si albus! Daca ma gandesc bine ce efecte ar putea sa aiba : lapte - hepatoprotector, dar uleiul sta la supfata in stomac si nu ajuta la resorbtia imediata a medicametului in stomac ( dar ce se intampla a doua zi?), iar apa cu albusul, albusul poate fi un protector mucozal al stomacului! Dar, paracetamolul din cate stiu eu se absoarbe la nivelul intestinului subtire! Poate ca are efect, dar eu nu ii inteleg logica!

| zeenath a răspuns:

Firefly! Don't wory! 5 pastile de paracetamol nu are sa iti faca nimic, decat ca va avea actiune antiinflatorie ai analgezica mai puternic! Febra nici vorba sa faci de la paracetamol, pentru ca este un antipiretic! Relax! Bea 3 zile la rand cate un pahar cu lapte si/sau suc de grapefruit proaspat care este un foarte bun hepatoprotector! Take care!

| MariuZ a răspuns:

Nu patesti nimic, dar... calmeaza-te. Ca nu cred ca ai luat un pumn de paracetamol "din greseala". Nu?

| Aliyaa a răspuns:

Baga ti degetele pe gat incerca sa vomitii, manaca ceva care sa ti provoce stare de voma daca vomiti vei scapa de supradoza de paracetamol.

| lucib a răspuns:

Bagati periuta de dinti pe gat(firele te fac sa vomiti)pana vomitii tot din stomac...
P. S.:nu glumesc.

| laura64 a răspuns:

Baga degetele in gat si da afara repede!

| Stardust_8913 explică:

Nu... le-am luat din cauza stresului, mă panicasem, iar dupa am realizat că nu vreau sa mor dintr-o tâmpenie şi am cautat pe net si am observat ca sunt cazuri de moarte din cauza supradozajului cu paracetamol.

| Stardust_8913 explică:

Vă mulţumesc din tot sufletul pentru sfaturi. sper ca totul să fie bine. Nu am mai reuşit să le vomit dau am încercat celelelte metode pe care mi le-aţi sugerat.
Legiuitoarea... ei bine, nu, nu am avut deloc raţionament. Aceste crize mi se întâmpla destul de des, doar că nu reacţionez de fiecare data la fel. Acum a fost putin mai grav şi m-am panicat. Crize adolescentine, e vârsta asta. Cred ca am probleme psihice... dar ehh. Încerc să ajung pe calea cea bună încetul cu încetul de una singură.

| Stardust_8913 explică:

Zeenath mulţumesc pentru sfat, am să continui să beau lapte şi suc de grapefruit.
ei bine stejara, părinţii mei nu m-am pregătit într-adevăr pentru viaţă. dar nu dau vina pe ei, căci au fost crescuţi prin teorie şi frică de bătaie. Ei nu ştiu ce altceva să facă în cazul meu... sunt alte vremuri acum. Au aflat de stările mele depresive, dar au reacţionat violent, şi tot ce mi-a rămas a fost să ascund partea aceasta a personalităţii mele de ei.
Voi avea grija pe viitor să nu mai fac asemenea tâmpenii. Mersi de sfaturi, le voi pune în aplicare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit si m-am minunat; bune toate retetele, dar cum tu ziceai ca vrei sa ajungi pe calea buna de una singura, cam greu in cazul tau, caci ai zis ca ai des aceste caderi,, adolescentine"! Nu da vina pe adolescenta pentru greselile tale proprii si chiar a si parintilor, caci paremi-se nu prea te-au pregatit serios pentru viata, cu bune si relePai cand mai ai caderi nervoase asculta muzica, vorbeste pe mes cu cineva, indiferent cine, mergi la o plimbare in parc.socializeaza,si informeaza-te bine inainte sa mai faci greseala automedicatiei caci poate avea urmari grave de tot! Succes si viata mai frumoasa, fruntea sus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nimic daca ai loat 5 pastile de paracitamol si peurma ai baut cappuccino, daca biai alcol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu patesti nimic de la paracetamol poate doar sa iti fie putin rau in ziua aia da in rest nimic.iti spun din propria experienta
doar altadata nu mai lua ca oricum nu calmeaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa patesti nimic! Am avut si eu o astfel de experienta neplacuta...pe moment nu constientizezi ce faci.Eu cred ca nu ai probleme psihice doar ca ai avut un moment de slabiciune.Eu zic sa consulti un doctor deoarece s-ar putea sa-ti fie afectat unul din organele interne. Efectele negative le vei simti in timp si crede-ma nu sunt deloc placute.Ai grija pe viitor si gandeste-te foarte bine.Viata e doar una si merita traita din plin.Multa sanatate!
.