| Crosto a întrebat:

Azi am mancat o farfurie mica de cartofi prajiti-am 68 de kg si poc dupa ma duc sa ma cantaresc si vad ca am 72 :O de ce? sad A fost doar una mica foarte mica de pofta mai mult sad slabesc repede dar ma ingras foarte repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Exagerezi cu asta, nu trebuie să te duci și să te cântărești după fiecare poftă lol. contează să mănânci cât mai ok în majoritatea timpului, excepțiile de genu sunt prevăzute în orice dietă și sunt sănătoase, nu trebuie să te torturezi cu gându că aa am mâncat cartofi am pus 500 g sau nu știu cât, nu frate, mănânci cartofii ăia, bucură-te de ei că nu-i sfârșitu lumii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

4 kg la o masă? Haide măi... : ))
Nici dacă ai fi mâncat 4 kg de cartofi la cină, nu ai fi ajuns la cifra aia, in cateva minute.
Sunt sigură că înainte de cină, nu ai avut 68 de kg, ci undeva pe la 71 kg. Dar ai cam neglijat kilogramele in ultimul timp si te-ai trezit brusc cu 72 de kg.
Apucă-te de o dietă de slăbire, e vară, beneficiezi din plin de toate fructele si legumele. Las-o mai moale cu cartofii, pâinea si pastele făinoase. Că îngrașă. happy

| JicaContra a răspuns:

Cantarirea se face NUMAI dimineata, DUPA ce ai fost la toaleta si mai ales cu cat mai putine haine pe tine SI cu un cantar... VERIFICAT, si se verifica deosebit de simplu, iei rezerva de sticle de apa plata, care fiecare sticla are 2l pui 6-12 sticle pe cantar si vezi daca cantarul masoara corect greutatea (6x2l = 12kg)

am facut asta in hypermarket cand mi-am cumparat cantarul big grin

| Algo098 a răspuns:

Ori cantarul nu merge bine ori e de la apa. Daca mananci ceva mai sarat se retine mai multa apa in corp. Nu poti lua in greutate 4kg pe zi. Daca nu mananci mult si faci miscare e ok.

| Alverto a răspuns:

Salut, cam cât de mică a fost farfuria. de 4 kilograme? laughing

| RKBlue a răspuns:

Cred ca e de vina cantarul.Nu are altfel cum.
Kilogramele in plus se observa cel mai bine cand probezi haine pe care le porti de obicei(daca sunt mai stramte).
Nu iti face griji decat daca observi ceva cand te uiti in oglinda.

| Sekim a răspuns:

Salutare
Cum te ingrasi rapid si slabesti rapid? Suferi de ceva probleme cu glanda? E absolut imposibil sa faci 4kg dintr o masa chiar daca ai avea probleme, mai ales cand stomacului ii ia 20 de minute sa descompuna( in cazul asta cartofi ). De ce slabesti? Pentru ca scazi sub numarul zilnic de calorii pe care il consuma corpul tau. De ce te ingrasi? Pentru ca intreci numarul zilnic de calorii pe care il consuma corpul tau. Acum, eu ti am explicat cum sta treaba, restul depinde de tine.
See youwinking

| Ddgmm a răspuns:

Esti fata sau baiat? ai activitate sexuala?