| anonim_4396 a întrebat:

Am momente cand simt o bataie in plus si e ca un disconfort. Am fost la cardiolog, am facut 2 ekguri plus o ecografie si mi s-a zis doar ca am o inima puternica. Patesc de obicei dupa ce merg des la fotbal sau cand fac pauza de la fotbal si nu merg o perioada sau cand stau linistit si am pulsul foarte mic gen 60 bpm sau dupa ce beau cafea/cola. am 16 ani si n-am mai avut probleme de genul decat in ultimul an cand am avut anxietate. Poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit ca nu ai nimci la inima si asta este deja confirmata de medic si de analize, asdara nu ai batai in plus, este doar ipohondria ta, care inventeaza simptome de frica si anxietate.

| mont a răspuns:

Pot fi ușoare aritmii sau cine știe ce cauze dar putin probabil să fie grav odată ce ai fost la medic, s-au făcut investigații medical a reieșit ca ești sănătos. Dacă era vreo boală ți se zicea și se dădea tratament. Dacă tot îți e frică mai poți merge și la alt cabinet medical să mai faci investigații.

| SuperCoolDude a răspuns:

Tot la medic aflii problema.
Si eu am o bataie in plus (sistolã se nuneste), dar o am deoarece aorta este strangulata (coarctatie de aorta se numeste malformatiq congenitala).
Tensiunea arteriala este mare in partea superioara a corpului (de la buric in sus) si cum tensiunea mica la picioare. Uneori imi paralizau picioarele din cauza acestei diferente si a pastilelor.

Cel mai bine aflii de la un cardiolog specialist, iar aici sa iti zic sincer, fiecare ate o parere proprie. Mai bine faci analize amanuntite gen ecografie, analiza aia cu gel si altele pe regim cardio.
Fiecare e diferit si poate fi orice. Pqna si doctorii pot spune diagnostice diferite.
Doar expertii iti pot spune, nu internetul. Mergi la mai multi doctori daca e nevoie si afla.