| tinatinaro a întrebat:

Cum pot sa ma las de dulciuri? Faza e ca mama mea face multe prajituri de casa si cel putin o data pe saptamana, alteori mai cumpara cate-o cutie de Finetti si imi aduce pe farfurie. Am constatat ca atunci cand nu mananc dulce, ma simt mult mai usoara si mi-e mai bine, iar cand mananc mi se face uneori rau. Cu toate astea, pofta e prea mare si fiind si in familie nu pot sa cedez unor clatite cu ciocolata sau unei budinci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Doza de zahar recomandata pentru adolescenti este de 3 lingurite pe zi, iar pentru adulti 5 lingurite pe zi. daca i fiecare zi facem exces de zahar, avem sanse foarte mari sa facem diabet, care e o boala oribila si cu multe complicatii.mai bine raresti prajiturile si te axezi pe fructe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii zici sa nu mai faca... e spre binele intregii familii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In completarea la ce a zis katy, ai putea sa te uiti la niste videoclipuri sa vezi cun se face insulina in burta - poate ti se ia de dulciuri laughing
Incearca sa inlocuiesti dulciurile cu alune, nuci, seminte, mieji si fructe. Eu mananc nuci si migdale care sunt foarte satioase sinu simt pofta de dulce. Trebuie si sa te controlezi tu, sa-ti impui sa nu mananci pentru ca iti fac rau. Totul tine de constientizare, cand vezi ceva dulce sa-l asociezi cu un lucru rau. Nu trebuie sa faci compromisuri. Spune-i mamei tale ca nu mai vrei sa mananci dulciuri pentru ca-ti fac rau.

| Kogaion a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta sa nu mai faca atat de mult, macar acum in perioada postului. Ce vreau sa ti mai spun este sa ai mare grija. Zaharul este cel mai periculos drog de pe aceasta planeta, el este responsabil pentru cele mai cumplite boli de pe pamant (Diabet zaharat, leucemie si cancer). Stiu ca este cumplit ce ti-am spus dar asta este adevarul, referitor la ce poti face este sa reduci mancatul, incearca sa mananci doar cand face mama ta, nu cumpara dulciuri din comert, fa miscare si mananca multe fructe!

| Mircea049202 a răspuns:

Totul depinde de tine. Încearcă sa mananci fructe in love de dulciuri, un mar, o portocala, si ușor ușor te dezveți.

| OfCourseNot a răspuns:

Pur si simplu nu manca. este ceva de autocontrol si de caracter; ai un caracter slab daca nu te poti abtine. Incearca sa bei multa apa daca vrei sa mananci, sau sa mananci foarte putin, cat sa simti gustul, nimeni nu te obliga sa mananci tot. Spune-i mamei tale sa nu mai faca sau sa nu iti aduca nimic, sa uite de tine ca iti face rau.