| a0u1 a întrebat:

Salut, nu mai vreau sa mananc dulciuri si vreau sa va intreb ce e aia glucoza? De exemplu am acasa un iaurt natural si scrie pe el ca are glucoza, inseamna ca are zahar? Va rog explicati-mi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Glucoza e o molecula care se gaseste in mai multe alimente, nu doar in dulciuri sau zahar. De ex si painea contine si nu e dulce

| RAY a răspuns:

Nu trebuie evitate lactatele si iauturile cu fructe

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, glucuza este un zahăr.

| Catrice a răspuns:

"un iaurt natural si scrie pe el..." dacă era natural, nu avea glucoză.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Catrice):

Glucoza este naturală.

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Glocoza este si in lapte

Părțile componente ale lactozei, glucoza și galactoza