| juniper a întrebat:

Am nevoie de ajutor, deodata mi s-a facut matreata foarte tare, iar mama nu intelege ca nu e bine sa iti speli parul in fiecare zi. Ce sa fac? Am pielea capului grasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa te adresezi imediat unui medic dermatolog deoarece pe de o parte mama ta are dreptate, stiind ca tu ai pielea capului grasa, spalandute in fiecare zi ajuta la hidratarea acesteia.
Matreata se poate sa apara din cauza unei bacterii netratate la timp. Daca folosesti mai multe tipuri de sampon nu este iarasi bine, duc la ingrasarea pielii capului si la aparitia matretii.
Medicul este cel mai in masura sa iti spuna cum sa faci si totdata ce sampon sa folosesti.
Mama ta ar fi bine sa te accompanieze pentru a discuta cu medicul.

| anda_1885 a răspuns:

Schimba samponul, si daca nu merge nici asa du-te la dermatolog

| ing. a răspuns:

Buna.Stiu cum e.Incearca sa raresti cat mai mult spalatul pe cap, acesta fiind un motiv pentru ingrasarea parului. Du-te la farmacie sau la dermatolog sa iti recomande un sampon bun pentru combaterea matretii.Eu asa am facut, si acolo mi s-a recomandat samponul Nizoral care a dat rezultate.Mult succeskiss

| ing. a răspuns:

@juniper.Eu ziceam sa raresti spalatul pe cap, adica nu zilnic, de vreo 2 ori pe saptamanawinking. Pentru ca altfel o sa ti se ingrase foarte repede fiind obisnuit sa fie spalat zilnic.happy

| ing. a răspuns:

@juniper.Eu nu am cum sa ii zic. Dar poate cand va duceti la farmacie sa iti recomande ceva corespunzator sau la medicul dermatolog, o sa ii explice ei mamei talehappy. N-are cum sa se indoiasca de eiwinkinglaughing
Bafta multakiss

| camelia1812 a răspuns:

Nu e bine sa-ti speli parul asa de des...decat sa-i faci bine parului ii faci rau.se ingrasa si mai tare, de la pubertate ti se ingrase parulhappysi sunt multe samponuri naturiste(in jur de 20 lei)care folosite cu regularitate fac ca matreata sa disparawinking

| juniper explică:

Sa-l raresc? Eu vreau sa-l am cat mai des.

| juniper explică:

Bun, acum spune si mamaei ca ea nu intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te speli la patru zile si sa schimbi samponul, iar dupa ce te clatesti mai clateste-te cu otet