| Dragonuak476 a întrebat:

Am nevoie de ajutor la un subiect putin mai "scarbos": Fac naveta, cand merg acasa nu pot merge decat pe drumuri nepavate, am inceput sa am niste basici urate la picioare, dupa un timp mi-am dat seama ca e doar piele moarta asa ca am taiat cu foarfeca zona aia si a iesit ceva gen "puroi", mi se va regenera pielea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se fac asemenea basici, se inteapa din laterala cu un ac de siringa si curge apa din ele. Pielea se lasa acolo, iar dupa un timp se va usca si cadea singur.

NU TAIA PIELEA de pe basicile acelea! Iti pot infecta si in loc de lichidul acela transparent (apa) vei avea intr-adevar puroi si niste dureri groaznice.

Bataturile sunt din cauza incaltamintelor nepotrivite, incomode.
Du le la un pantofar sa le ajusteze, sa nu-ti mai faca bataturi.

| Dragonuak476 explică (pentru Bula):

Multumesc dar totusi deja am taiat, se va mai regenera?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Dragonuak476):

Cu siguranta se va regenera. Eu de obicei la basici, daca sunt umflate cu lichid, iau un ac si o ata de cativa centrimetrii (6-7cm), le dezinfectez si trec acul prin basica si las ata acolo, dupa care pun un leucoplast si astfel se scurge continuu si nu se umfla iar.
Cum zicea si Bula, fa ceva cu incaltamintea.
La farmacii se mai gasesc niste plasturi care se pun peste bataturi si nu se mai dau jos si dupa 2-3 zile se fac una cu pielea, ca si cum ai pune un strat de piele sa iti protejeze batatura. Cei din armata folosesc in special pentru ca ii bat bocancii si asta ii ajuta cel mai mult. Costa vreo 10-20 de lei cutia cred.