| sopranaCadaverica a întrebat:

Am nevoie de raspunsuri serioase.
Tipul asta de menstruatie e sanatos?
La mine, prima zi incepe de obicei cu o pata de sange/un mucus maroniu-rozaliu (daca incepe seara - insa, daca e dimineata sau la pranz, fluxul este potrivit, nici mult, nici putin), a doua zi fluxul e destul de mare, a treia zi mai schimb doar 3-4 absorbante MAXIMUM, fluxul e mic spre mediu, apoi in a patra zi, a cincea, a sasea si a saptea nu mai am flux, dar tot mai sunt ceva-ceva picaturi usor schimbate la culoare.
E normal ca pana in a saptea zi FIX sa mai curga cantitati mici de sange? In a opta, intotdeauna am fost pur si simplu "curata".
Am 21 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Depinde de la corp la corp, in jurul acestei varste se stabilizeaza menstra si se pare, din ce explii ca ai o menstra destul de dificila. Daca ai dureri foarte mari ar fi indicat sa vizitezi medicul tau ginecolog, poate te poate ajuta cu un tratament pentru asta. Este normal de asemenea sa ai secretii si mai maronii-rozalii din cauza canalului construit in timpul "fertilizarii" desi ea poate fi si falsa.

| sopranaCadaverica explică (pentru Dandinelle):

Multumesc frumos pentru raspuns! happy Nu am avut nicidoata dureri mari, doar in primele doua zile ale menstrei simt o presiune in zona ovarelor/uterului… Si cam atat. In a treia zi mai simt un pic de jena dar in rest e ca si cand nu as fi in perioada menstruatiei...

| Dandinelle a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Poate ar fi bine sa vorbesti cu medicul de familie sa-ti faca un set de teste, nu cumva sa pierzi prea multe vitamine si minerale. Oricum, multa spor in continuare si sper sa te linisteasca raspunsurile astea laughing

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai aveti sa scrieti pe aici si culoarea scaunului si de ce este asa. Uf!

| Dandinelle a răspuns (pentru darrio2007):

Din cauza raspunsului tau, ma intreb oare asa ti-ai primit "Campionul zilei"? cu raspunsuri care nu-si au locul deloc?
Persoana care a postat a cerut raspunsuri serioase si te afli in rubrica "Sanatate" in care lumea incearca sa-si spuna off-ul. Scrie chiar si cu rosu si bold ce fel de probleme sunt "de natura medicala" ceea ce ar insemna ca ar fi ok sa ne spuna si ce era in scaunul ei.
Sa ai o zi buna...

| darrio2007 a răspuns (pentru Dandinelle):

Bineanteles, că doar o fată mă putea critica.

| sopranaCadaverica explică (pentru Dandinelle):

Dupa scrisul si gandirea stimabilului de mai jos, tind sa cred ca apartinea de Sfatul Popular si a aterizat dintr-un alt secol fix astazi pe TPU. Asa ca, sa radem si plangem! laughing

| Dandinelle a răspuns (pentru darrio2007):

laughing pai cred ca un "baiet" ca tine nu stie ce inseamna crampe, cheaguri de sange de diferite culori, dureri de spate din cauza sindromului premenstrual etc. Iar daca ai fi si medic te-ai afla macar in treaba dar asa si ai sti sa nu comentezi asa ci sa arati empatie laughing dar tu: spam la maxim, baiete laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Dandinelle):

Ce te face sa crezi ca nu sunt medic? Poti caracteriza un om doar dintr-un raspuns dat?
Nu sunt moldovean daca te referi la „băiet", puștoaico! Sfatul Popular nu are legătură cu intrebarea asta. Să nu mai spun ca m-ai facut prost, intr-un mod mai subtil.

| sopranaCadaverica explică (pentru darrio2007):

Ai mentalitate de sfat popular.
Succesuri in viata!

| Dandinelle a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Las-o moarta, e usor sa caracterizezi pe cineva intr-un mod nesimtit astfel incat sa te simti superior dar uitand ca atunci cand caracterizezi pe cineva in mod negativ atunci practic observi mai intai ce nu-ti place la tine. Mi-am dat seama ca nu e cadru medical deoarece n-am observat empatia ci doar comentariile, in plus am observat si la alte intrebari raspunsurile lui. Iar din prisma faptului ca m-a facut "fata" de aceea l-am facut si eu "baiet".
Pai daca "baiatul" ar sti ce inseamna crampe, consistenta mucoasei, "eliminarile" vaginale, crampe, sindrom premenstrual, atunci nu ar fi comentat in modul asta ci ar fi comentat intr-un mod in care sa denote ca orice sfat ai primi aici oricum tot la un consult ar fi indicat sa te duci daca ai dubii.
Bine ca-mi place discutia asta, ciudentie ce zici? se incinge atmosfera sau o lasam balta?

| darrio2007 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Mai bine asa decat sa fii indusa in eroare de unii care habar n-au.

| darrio2007 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Mai mult ai tu nevoie de „succesuri" decat mine. Nu-mi rezolv problemele intime pe site-uri. In locul tau ceream sfaturi femeiesti, mamei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da. Menstruatia poate dura de la 3 la 8 zile, depinde de fiecare femeie in parte.

| Anastasiavvv a răspuns:

Mie mi se intampla la fel. Prima data m-am speria, dar apoi m-am interesat si mi s-a spus ca e normal sa mi se intample asa. Dar daca esti nesigura poti sa te adresezi la un medic.