| andreutzza123 a întrebat:

In puimul rand am 13 ani si mi-a venit pentru prima oara menstruatia pe 29 iunie si a durat 11 zile fiind pe la jumatate foarte abundent fluxul. In luna iulie nu am avut deloc, iar pe 3 august am gasit o pata maronie pe chiloti care parea a fi menstruatie. In prima zi aveam decat pete mici si rare pe absorbant, a doua zi cam la fel, a treia zimaro pe absorbant si cand ma stergeam la fel fara urma de sange, iar azi a patra zi nu mai aveam nimic chiar absolut nimic dar acum la pranz am gasit iar pe absorbant o pata mica de sange spre maroniu. Nu inteleg de ce pentru ca chiar credeam sa imi trece pentru ca nu mai aveam nici o scurgere. Ce credeti despre aceasta problema a mea? Plz sa nu acesti, sper sa imi fiti de folos. Va pup! P.s. dau si funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi : aceasta este menstruaţia de luna asta ( a 2-a menstruaţie ).

Aspectul ei diferă datorită unor dereglări hormonale ce apar în PRIMUL an de ciclu menstrual.

Acum menstruaţia este foarte redusă cantitativ din cauză că prima menstruaţie/menarha a fost mai LUNGĂ decât menstra normală.
Sângerarea de atunci fiind prelungită, acum organismul "compensează" prin această sângerare foarte redusă!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Chiar dacă menstra e puţin mai "ciudată", e bine că nu a întârziat mult!

Toate cele bune.

| LadyMelian a răspuns:

E normal ce ti se intampla.Esti la inceput si se poate intampla sa iti intarzie sau sa nu iti vina deloc o luna. Poate dura pana la 2-3 ani pana ti se regleaza menstruatia.Nu ai de ce sa te ingrijorezi dar daca totusi te face sa te simti mai linistita atunci mergi impreuna cu mama ta si stati de vorba cu un medic astfel o sa ai ocazia sa-l intrebi tot ce te nelinisteste.

| Anamariasiatat a răspuns:

Du-te la un medic, el iti va fi mai de folos decat noi. funda?

| andreutzza123 explică:

Scuze, voiam sa spun sa nu radeti!