| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent. Ieri mi-am facut circumcizia(operatia de fimoza), si am urinat pe bandaj si nu stiu daca asta poate creea o infectie si mie foarte frica.Si vreau sa ma stiu,cei care ati facut aceasta operatie, cum a fost duca ce ati facut prima baie.(am 15 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Eu m-am operat la 20 de ani. Urina e sterila, daca nu ti-ai udat prea tate bandajul si s-a uscat, vei fi in regula. Mie doctorul mi-a zis sa imi tin bandajul o saptamana si sa nu il ud deloc. Grija mare la dus, cel mai bine te speli usor in cada fara sa bagi penisul in apa sau alternativ folosesti servetele umede gen alea pentru bebelusi prima saptamana. Dupa o saptamana am facut baie in cada cu apa calduta (nu fierbinte!) si 2-3 linguri de sare sa se dezinfecteze apa. In timpul baii mi-am scos bandajul. Se sta 30 min in apa sa se curete rana, apoi il lasi la aer pana se usuca si dai cu vaselina sau un unguent gen galbenele sa nu ti se lipeasca rana se lenjerie. Dupa fiecare urinare stergi bine pensiul si reaplici unguent pana ti se inchide complet operatia, de regula dupa 2-3 saptamani.

| Stefan235 a răspuns (pentru jj7700):

Mie imi schimba bandajul zilnic, si imi curata dortorul penisul.Mersi pentru raspuns

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De regula, bandajul trebuie schimbat zilnic.
In evul mediu, urina s-a folosit si ca dezinfectant pe rani, efect datorat azotului si acidului uric.
Ca urmare, nu cred ca vei avea problema pana la re-pansare.

Primele spalari sa nu le faci cu apa prea calda, este indicat sa faci doar cu apa rece sau usor calduta.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Urina proaspata e perfect sterila, si e o solutie si in ziua de azi pentru dezinfectarea ranilor in cazuri unde nu ai acces deloc la alcool sanitar, tarie (vin sau bere nu merg) si ambulanta (esti in mijlocul padurii, al junglei, etc.)
daca ajunge pe o rana deschisa in schimb USTURA CA DRACU
totul e sa speli dupa aia si, cam atat

| horsecri2000 a răspuns:

Salut
te-a durut?
ce anestezia ai facut?

| Stefan235 a răspuns (pentru horsecri2000):

Am facut anestezie locala cu injectie, in timul operatiei este:doctorul care te opereaza, asistenta care il ajuta pe doctor, si mai era o asistenta care ma tinea de maini ca sa nu le duc jos ca imi era cam frica, nu doare deloc in timpul operatiei dar dupa 10 minute dupa operate va durea putin, nu trebuie sa iti fie frica, nici mie nu mi-a fost caci eu l-a luat-o pe mama de mana ca sa ma duca la doctor, la urinare nu m-a usturat deloc, iar dupa o saptamana te vei simti ca nou...si duoa 12 zile de la operatie ti se va scoate atele, mie inca nu mi le-a scos si voi reveni cu informatii dupa ce le scoate