| GabrielCatalin9 a întrebat:

Am nevoie de un sfat, si nu ma "trimiteti"la medic pentru ca ei nu m-au ajutat deloc.Am o boala care imi da dureri tot timpul.Am luat pastile pentru dureri dar nimic, nu exista tratament.Parinti nu am, prieteni la fel.De luni bune sunt intr-o depresie severa.La inceput mi s-a oferit Xanax, spunand ca la boala mea e normal sa mi se dea Xanax avand in vedere ca tine si de sistemul nervos.Nu am vrut sa devin dependent de Xanax mai ales cand mi-am dat seama ca incepe sa imi afecteze memoria.Ce trebuie sa precizez e ca, Xanaxul nu isi face efectul 100%,pot sa iau o pastila de 0, 5 si tot sa ma simt nelinistit dar nu ma mai simt super agitat.Am incercat valeriana, nu isi face efectul.Ceaiuri etc.Dar nimic. Vreau ceva cat mai bun si natural dar sa fie pana in 70 lei, banul nu e punctul mei forte.si ce credeti ca m-ar ajuta mai mult? calmantul sau adaptogenul? pentru ca de un timp sunt sensibil la orice si daca puteti sa imi dati si nume.Va rog frumos, ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Imi pare rau pentru starile prin care treci!
Iti recomand Sedocalm sau Emocalm, sunt pe baza de plante.
Eu mai am uneori atacuri de panica si iau Sedocalm pentru a ma linisti si beau ceai de tei. Am luat si Alprazolam, acesta nu este pe baza de plante, insa daca ai diagnosticul de depresie severa, ar trebui sa ii spui farmacistei inainte de a lua.
Nu stiu la ce fel de medici ai fost, insa ai discutat si cu un psiholog/psihiatru? Poate te-ar putea ajuta sa scapi de aceasta sensibilitate, de starile depresive. Sau, cel putin, ai putea vorbi cu cineva despre starile prin care treci, pentru ca poate ai nevoie si de cineva care sa te asculte.
http://terapeuti.ro/intreaba-terapeutul-online/

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar ceva de munca, nu crezi ca te-ar ajuta?

| GabrielCatalin9 explică (pentru Violleta2022):

Alta desteapta....de unde dracu stii tu daca muncesc sau nu? poate am doua joburi si de la asta am dureri si depresie sau poate am o boala care imi da dureri ce ma tin la pat! daca stii ca aerul tine loc creierului, taci si nu te baga...de fapt si pentru a cunoaste momentul retinerii iti trebuie creier

| Violleta2022 a răspuns (pentru GabrielCatalin9):

Vezi sa nu cazi din pat de atata prostie, probabil ca aia te doare!

| HadesSs a răspuns:

Zice bine Donna, dupa o zi de munca nu ai mai fii asa de agitat si nelinistit laughing

| GabrielCatalin9 explică (pentru HadesSs):

Desteptul pamantului, inainte sa razi ca prostul trebuia sa intrebi unde sunt localizate durerile si cat de mult imi afecteaza viata! dar e mai usor sa fi un tampit fara compasiune decat un inteligent cu suflet

| farfuriaverdex a răspuns:

Ce boala ai si unde sunt localizate acele dureri?

| GabrielCatalin9 explică (pentru farfuriaverdex):

Am fost diagnostocat cu dureri cronice si fibromialgie severa, durerile sunt localizate in zona mainilor si sunt paralizat la picioare, in urma unui accident.Si iti multumesc, esti singurul/singura care nu mi-a luat la misto intrebarea.

| farfuriaverdex a răspuns (pentru GabrielCatalin9):

Ma depaseste, adica nu informatii pe concret care sa te ajute. Cu placere, eu ma confrunt cu o rinita de ani de zile si stiu ce inseamna sa ai dureri, asta este si motivul pentru care am intrebat. Sunt o ea happy Multa sanatate.