| Damian_Luca_2001 a întrebat:

La o boala care provoaca dureri tot timpul, si se recomanda atat medicamente pentru dureti cat si medicamente pentru relaxare, depresie etc. Si este dat Xanax de medicul de familie ca apoi dupa o perioada sa refuze.Este normal? am prieteni care iau de la medicul de familie atat xanax cat si diazepam iar medicul meu nu vrea sa imi mai dea.E normal? Cererea de reteta desi trebuia mai des a fost doar la 4/7 luni.Pt ca folosesc doar atunci cand simt ca nu mai pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| TimSem a răspuns:

Cred că medicamente precum Xanax se prescriu de medic specialist. Probabil că medicul de familie poate prescrie, însă nu foarte mult. Probabil că dacă depășește o anumită perioadă intră sub incidența bolilor cronice, care trebuie văzute de medic specialist (psihiatru). De aia medicul tău nu mai vrea să-ți dea. Xanax creează dependență...
Sfătuiește-te mai în detaliu cu medicul de familie.