| marywsss a întrebat:

Am o intrebare ciudata pentru voi, normala pentru mine:am 38 ani nu am avut niciodata o iubita.M-am ales cu o boala de inima din cauza stresului si singuratatii.Acum iau xanax de vreo 4 ani zilnic, sunt dependent de ele.Sunt constient ca nu voi mai fii on normal din cauza trecutului care s-a dus repede :am fost la un psiholog,pentru ca e grav, am ganduri negre, sunt cu centrii nervosi la pamant.Dar nu a putut sa ma ajute acel psiholog pentru ca trecutul meu irosit ma urmareste toata viata.Am regrete mari. Este adevarat trebuia sa gandesc mai matur la anii mei dar nu mai pot gandii, sunt la pamant.Am nevoie de sfaturi bune sa ma ajutati cumva pentru simt ca o sa innebunesc.Nu vreau sa mor, nu vreau sa fac tampenii, dar simt ca nu mai pot. Este o durere care o simt si in somn.am regrete foarte mari pentru ca nu mai am nici o sansa la viata..am nevoie de sfaturi sa pot merge inainte asa cum pot.

Răspuns Câştigător
| Jorah a răspuns:

Sunt dependent de ele" din cauza asta, n-aș recomanda niciodată benzodiazepine (dacă aș fi psiholog) unui om ca tine, care are nevoie de ajutor. Primul meu sfat este să încerci să renunți la ele. CREDE-MĂ, că dacă reușești să lași xanax-ul deoparte, vei reuși să faci mult mai multe lucruri care acum par imposibil de realizat. În al doilea rând, lasă trecutul în spate pentru că nu mai trăiești în el. Ai 38 de ani, nu ai 60-70, viața nu s-a încheiat, ești încă tânăr și faptul că nu ai avut până acum o iubită nu trebuie să te demoralizeze, în niciun caz. Ai putea să încerci să vorbești cu un psiholog care te înțelege (am întâlnit și eu psihologi care nu știu cum au ajuns să aibă această funcție, dar asta e partea a doua, doar pentru ca unul nu a reușit să te ajute, asta nu înseamnă că altul nu va reuși). Eu zic că pe TPU nu prea ai ce ajutor să găsești, decât niște sfaturi care te pot doar binedispune. Succesul stă în tine!

| marywsss explică (pentru Jorah):

Nu mai pot face nimic.nu mai am putere.nu sunt batran, dar nici tanar.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am 26 de ani si ce sa spun asta mie egal, si singur e ok crede-ma

| OldSoul a răspuns:

Nu uita draga prietene, "Cand nu mai ai nimic de pierdut, atunci poti castiga totul"!
Poate ca viata ta a fost un esec pana in momentul de fata, asta pentru ca nu ai avut curaj sa risti, pentru ca te-ai gandit ca poate nu esti suficient de bun pentru aceea persoana si de asta nici macar nu ai incercat.
Ai facut ceva greseli, asta e clar.
Dar acum sa luam partea plina a paharului, poti incepe chiar acum sa faci o schimbare, sa incerci sa repari ce se mai poate repara, dupa cum am spus mai sus nu ai nimic de pierdut, si crede-ma chiar mai exista si femei la aceasta varsta care sunt singure.
Deci nu ai nimic de pierdut, incearca sa cunosti si tu mai multe femei, chiar daca vor fi ele casatorite, sau ca nu au ganduri serioase, dar te va ajuta sa prinzi incredere, si cel putin vei mai avea o sansa la fericirea si iubirea pe care o meriti si ai asteptat-o atat de mult.

| NH4OH a răspuns:

Speră să dai de niște psihologi pe aici, altceva n-am ce îți zice!

| ElenaSama a răspuns:

Nu poti spune ca nu vei mai fi normal din cauza trecutului.Omule,nu trebuie sa gandesti asa.Sunt o multime de oameni care au avut probleme si au gasit puterea interioara sa treaca mai departe.Si daca nu ai acea putere, doar incearca sa uiti si sa iti inlocuiesti acele regrete.
Baiatul cu care urma sa ma logodesc, a murit intr-un accident de masina si m-am simtit vinovata.Am regretat ca l-am rugat sa plece noaptea de acasa.Am fost in depresie o perioada si am avut un tratament medicamentos destul de strict.
Pentru unii e ceva normal sa nu aiba o iubita.Si nu pentru ca arata intr-un fel in care nu pot atrage o anumita o persoana, ci pentru ca nu vor sau nu sunt capabili sa isi arate sentimentele corespunzator.Sa ai o iubita nu e singurul lucru care merita in viata asta. Oamenii ar trebui sa nu se mai invarta in jurul acestui complex si sa priveasca partea plina a paharului.Nu spune „nu am avut niciodata o iubita", spune „nu m-a meritat nimeni".
Pe toti ne bantuie ganduri negre la un moment dat, dar ar trebui sa le ignori.E smplu sa faci asta daca iti doresti.Cineva a spus "Nu poti vedea padurea din cauza copacilor".Ar trebui sa gandesti mai deschis si sa vezi viata ca pe un test pe care trebuie sa il treci cu brio.Sunt unii oameni care si-ar dori sa mai aiba macar o zi ca sa poata schimba trecutul.Dar daca o sa ai mereu regrete, nu o sa poti trai normal.
Dupa ce nu vei mai fi, vrei ca oamenii sa isi aminteasca de tine asa cum esti acum? Sau vrei sa fi o amintire pe frumoasa? Treaba e ca nu ar trebui sa ai regrete.Adica,e viata ta si tu ai ales cum sa fie, intr-o oarecare masura.Gandeste la cei care iti vor duce lipsa.Esti constient ca pentru cineva insemni destul de mult; fie ca e ruda sau un prieten?
Ar trebui sa te resemnezi si sa iti traiesti viata exact asa cum iti doresti.Niciodata nu sti cand va fi ultima zi.
Abia atunci cand va fi prea tarziu vei realiza ca regretele nu te ajuta cu nimic.
Scuze pentru greseli.

| marywsss explică (pentru ElenaSama):

Daca azi ar fi ultima zii de viata, as fii cel mai fericit, pentru ca se termina totul.