| Lasatunumele a întrebat:

Am nevoie de un tratament foarte bun pentru acnee. Pana acum nu aveam mare lucru, doua trei cosulete in perioada menstruala, dar am folosit un fond de ten care mi-a distrus fata. Este vorba despre Avon Calming Effects. Am incercat tot soiul de masti si tratamente naturiste, despre care am auzit lucruri bune, dar nu prea am vazut rezultate vizibile. Am si cateva cicatrici deja. Va rog sa-mi sugerati cateva tratamente. Ce parere aveti despre anticonceptionale? As putea sa le folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristinaCriss001 a răspuns:

Anticonceptionalele este bine sa le iei cu acordul doctorului, in plus el iti va spune de care ai nevoie si care ti se protrivesc corpului tau. Referitor la acel fond de ten, l-am avut si eu si il am si nu am nicio problema cu el.
Daca te vei duce la un doctor iti va spune si cauza aparitiei cosurilor, deoarece nu ar fi avut cum sa iti apara cosuri de la un fond de ten. Intr-adevar, iritatii sau un fel de alergie pentru ca pielea ta nu ar accepta produsul respectiv se poate intampla si ar tine cateva zile, dar daca ti-au aparut cosurile de ceva vreme si nu dispar si au lasat cicatrici e alceva.
Du-te la medic si el va stii cu siguranta ce s-a intamplat si cei de facut.

| wforweirdo a răspuns:

Într-un timp şi eu aveam destul de multe coşuri, am încercat tot felul de creme şi singura care pot să spun că m-a ajutat destul de mult a fost de la Vichy. Da, ştiu, costă mult, dar din punctul meu de vedere merită. Pentru cicatrici am o cremă Retin-a, sau aşa ceva, am fost la dermatologie săptămâna trecută şi atunci mi-am luat-o, deci încă nu ştiu ce să-ţi spun, dacă e bună sau nu. Şi oricum, poate că ţie nu o să îţi folosească. Dar totuşi, de ce te dădeai cu fond de ten dacă aveai numai câteva coşuri?

| Lasatunumele explică (pentru wforweirdo):

Pentru ca tenul meu are tendinta de a se inrosi in zona obrajilor cand ies din casa, si cu fondul de ten nu se mai vedeau atat de tare acele pete.

| wforweirdo a răspuns (pentru Lasatunumele):

Aa si spui ca de la acel fond de ten ti s-au facut si mai multe cosuri? Eu iti sugerez sa te duci la dermatologie, ca sa iti dea ceva potrivit tenului tau. Si eu am fond din ala de ten, exact asa, l-am primit de la o tipa care avea tenul prea inchis pentru el, dar nu imi place, prefer sa nu ma dau cu nimic.

| BIOO a răspuns:

Buna! Nu mai folosi tot felul de cosmetice care-ti sufoca tenul, deoarece acestea contin chimicale, iar tenul tau este inca tanar! Am ceva care ti-l pot recomanda cu draga inima! Contacteaza-ma pe lazarescu_constantin (id messenger)!

| Cozyy a răspuns:

Anticonceptionalele te ingrasa dar depinde. Eu sunt reprezentant Avon si ti-as putea recomanda ceva. Daca folosesti fond de ten iti blocheaza porii si fata nu iti respira si normal ca te umplii de cosuri. Si eu pateam la fel. Iti recomand o lotiune care usca cosurile si o spuma care dezinfecteaza fata pe urma te dai cu o crema care elimina excesul de sebum si trateaza petele

| Kymmy a răspuns:

Buna! eu iti sugerez sa te duci la dermatologie,si fara nici o analiza, iti vor da o crema, care se foloseste ca sapun :dai si apoi te clatesti pe fata, este foaret eficient mie mi, au trecut dupa o zi doua cosuri! Succes!