| NonZarek a întrebat:

Din ce cauza se poate sa nu pot elimina gazele? Simt destul de des, prin intestine gaze și când vreau sa elimin, pur și simplu nu pot sau dispar cum sa ma exprim. Cred ca din cauza aceasta intestinele mele tot fac zgomote deranjante și puternice zilnic, doar dacă iau Carbocid îmi mai trece. O soluție? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Beai un ceai fierbinte de plante (sunatoare, menta sau tei) cat mai fierbinte posibil, si vei vedea ca elimini gazele cu usurinta.
Carbunele medicinal este un alt element, care ajuta la eliminarea gazelor. Se poate cumpara din farmacii.

Incearca sa elimini mancarurile (varza, fasole boabe, mazare, branzeturi, cartofi) sau bauturile (sucuri, apa carbogazoasa, energizante, bere) care-ti provoaca gaze si vei vedea ca nu ai nevoie de ceai sau cabune.

Atentie, fructele nu se mananca la aceeasi masa cu mancarea, deoarece fermenteaza in intestine si provoaca gaze.
Fructele se mananca cu 2-3 ore inainte de masa, sau 2-3 ore, dupa masa.

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Vei afla doar dacă vei consulta un doctor. El va fi cel mai în măsură să-ți spună ce se întâmplă cu corpul tău.

| NonZarek explică (pentru Mayaaaaaaa14):

Am consultat, chiar 2 pana acum, și ambii mi au spus ca sunetele pe care intestinele mele le produc sunt din cauza ca am crescut prea mult și dintr o data pentru vârsta mea, mi au scris niste medicamente care nu și au făcut efectul și aia a fost, încrederea mea în medici a dispărut de mult timp! De aceea cer măcar sfaturi aici