| anonim_4396 a întrebat:

Am niste furnicături pe picioare și pe față și mici spasme la nivelul mușchilor. Am avut atacuri de panică din cauza unui șoc puternic emoțional, dar acum sunt mai rare, totuși simt furnicăturile pe picior și pe față. Am fost la 2 neurologi acum 4 luni am făcut RMN și au zis că nu este nimic. Dar ce poate să fie? Mie de epilepsie îmi e cel mai teamă să nu fie semne de boala asta cu furnicăturile și spasmele mici musculare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este epilepsie, aceea se manifestă altfel.
Medicii nu au văzut nimic, deci nu ai tulburări neurologice majore. Dacă ar fi fost epilepsie, ar fi văzut ei deja.
Acele mici înțepături le-am avut și eu in diverse situații când am fost stresat din surse externe.
Furnicăturile pot fi de la un început de circulație proastă la picioare, dar ești prea tânăr pentru asta.
Ceea ce ai dta se cheamă simptome atipice, nu pot fi atribuite la nici o boală pe care o pot azi decela medicii.
Eu recomand metoda Couee, un franțuz.
De 25 de ori dimineața la prânz și seara, repeți, când ești singur, ca să nu deranjezi prin această ciudățenie pe cei din jurul dtale.
=====
Mă simt bine, mă simt bine, mă simt foarte bine. Mă simt din ce în ce mai bine pe zi ce trece.
Asta, 3 luni până trece.
Apoi încă trei luni.
=====
Creierul tău se ocupă apoi de restul.
Cunosc mulți care s-au vindecat așa, și de lucruri mult mai grave.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am două cărți noi pe care nu am apucat să le citesc! Prima e scrisă de un doctor care se numește cum poate mintea să vindece corpul, iar a doua Joseph Murphy Puterea extraordinară a subconștientului tău! Dar credeți că mă poate ajuta cu ceva? Sunt doar niște cărți până la urmă

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, te pot ajuta.
Nu sunt teorii perfecte, au fiecare greșelile lor.
Nu te vor vindeca ele, dar te vor ajuta să îți lărgești orizontul cultural, să încadrezi problematica ta într-un context mai larg.
Să te gândești că ești un leu și problema ta este o zebră într-un grup de gazele. Dungile aceleea fac să fie o învălmășeală vizuală.
Cărțile acelea te ajută să cadrezi, să spui, asta este zebra, gazela mea, din asta o să mănânc deseară, cu piele și copite cu tot.

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Tu ai nevoie de tratament psihiatric. Consulta un specialist, nu ne întreba pe noi!

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Îmi e teamă de medici, din cauza la unul era să mi se amputeze piciorul, altul m-a lăsat orb, un altul mi-a dat pastile de m-au nenorocit. Îmi e teamă de ei că mă vor distruge mai rău

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai ajuns din păcate pe mâna unora. Nu sunt toți așa, mai vindecă și ei.
Ca și popii, unii cu har, alții cu pahar.

| Panamax a răspuns:

Un psihiatru bun te poate ajuta.
Cunosc pe cineva care are aceleasi simptome de cand i-a murit cineva in familie.
Totul e ok pana cand trebuie sa faca tampita aia de pomana.sau capete pomeniri si alte cacaturi.
Atunci incep iar simptomele, iar vizita la psihiatru etc.

| DLP2K19 a răspuns:

Bună. Nu trebuie să te temi. Probabil că nu e grav. Dacă crezi altceva, te sfătuiesc să mergi la un doctor.