| anonim_4396 a întrebat:

Îmi este foarte frică, sunt devastat. Am fost martorul la două crize de epilepsie la persoane diferite și îmi e foarte frică să nu fac și eu boala asta, deși nu au fost persoane cu boala asta în familia mea. Datorită fricii atât de puternice am început și eu să fac un fel de crize sau atacuri cum s-or numi. Mă simt ciudat, după care mă trec prin corp niste senzații urâte, după care sunt amețit, mă doare capul și îmi e rău. Totul fără să cad jos sau să nu știu de mine. Dacă sunt crize de epilepsie parțială care se vor generaliza. Îmi e foarte frică. Am fost la 2 neurologi diferiți, am făcut RMN cerebral și ei zic că sunt atacuri de panică. Dar cum se face că mă ia și când sunt liniștit? Cunosc un amic mai îndepărtat care a făcut epilepsie la 18 ani, deși mama și tatăl lui nu aveau. Îmi e foarte frică. Am 22 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca au avut alti oameni nu inseamna ca ai si tu. Tie ti se declanseaza atacuri de panica din cauza fricii de boala, dar nu ai epilepsie.

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

Ce mă sperie cel mai tare e că se declanșează și când mă uit liniștit la un film și nu sunt stresat sau ceva

| AdelinaC a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa se manifesta atacurile de panica. Tu nu te gandesti la epilepsie in acele momente, dar in subconstientul tau aceste ganduri exista si ies la suprafata cand te astepti mai putin

| RAY a răspuns:

Daca nu ai avut de ce sa iti fie frica? ai o obsesie de fapt,inventezi tot felul de boli, o sa crezi ca ai cancer cat de curand, gripa, hiv,diabet si culmea e ca efectul placebo poate determina efecte de genul,poti avea dureri de cap, ameteli, dureri si totul sa fie pura imaginatie, ai nevoie de un psiholog si de cineva care sa te motiveze, pentru ca nu stii pe ce cale sa mergi, esti ca o pasare care zboara dar nu stie incontro, te ai pierdut pe drum man

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu, dar nu e numai frică, mă trec senzațiile ălea puternice în tot corpul și când sunt liniștit. La mine e fizic

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da e fizic, stiu asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta ai ce se cheamă un sindrom de șoc post traumatic dacă ar fi să folosim vorbe mari.
Ai o fire sensibilă. Creierul dtale a înregistrat scena ca o agresiune personală. Frica de boală este echivalentă cu frica de moarte.
În fața unei primejdii corpul se apără în diferite moduri.
- luptă
- fugă
- evitare prin pasivitate (faci pe mortul când te atacă ursul, leșini ca să eviți atacul și urmările lui, când nu ai altă șansă de a scăpa).
Astfel, dacă nu te deranjează prea tare, eu zic să nu apelezi la medic deocamdată.
Creierul tău nu se află în fața unei primejdii reale exterioare, ci tratează amintirea ca fapt real.
Dacă ar fi ceva real, ar adapta una din cele trei soluții de mai sus.
Așa că, ne fiind ceva real, dar interpretat ca primejdie reală, ori de câte ori zona respectivă din creier este accidental excitată, creierul face ce știe el mai bine, pune organismul în stare de alertă, să lupți cu dușmanul. Din acest efort al organismului de adaptare la o potențială luptă, rezultă stările respective.
Epilepsia se identifică la EEG, ai făcut deja RMN, nu ai nici un semn obiectivat neurologic de boală.
Deci nu este boală.
Ce poți face.
Să descarci acele tensiuni cu mijloace proprii.
Acele atacuri așa zise de panică. asta fac, la modul automat, descarcă acele tensiuni.
Să cultivi simțul umorului.
Și să facem niște autosugestii, niște autovindecări.
Dacă ești credincios vei face niște rugăciuni, cel mai bine, însoțite de mătănii. Dacă te uiți pe net, pe video, o să vezi că și musulmanii însoțesc rugăciunea cu o gimnastică rituală.
Dar și așa, și fără asta.
De 25 de ori dimineața, la prânz și seara.
Sunt tot mai calm pe zi ce trece. Curaj și încredere în mine. Repetat cu voce tare în camera ta.
1- 3 luni de zile până trece și apoi încă pe atât, în timp.

| Donsavas a răspuns:

Cred ca iti explic acum si maine aceeasi intrebare pui. Asta nu e boala neurologica,ci psihică!
Epilepsia se observa la eeg sau macar la RMN!
Ai fost martorul unei crize,ne ai disperat. Si ce daca vei face epilepsie? Cati n au si traiesc o viata normala,până la bătrânețe?
De ce nu urmezi tratamentul de la medic? Fie ca ti l da psihiatrul,fie ca ti l da neurologul,ei tot cu creierul se ocupa si ce sa vezi,surpriza,folosesc cam aceleasi pastile. Medicatia ta anxiolitica/ anti panica este si anticonvulsiva!
Toate benzodiazepinele de se folosesc în anxietate/depresie sunt SI ANTIepileptice
Carbamazepina,valproatul si alte antidepresive se folosc in depresie,manie bipolara,dar dacă citești prospectul,afli ca acestea sunt in principal timostabilizatoare. Se ocupa de dispozitie,de crizele isterice,epileptogene. Ele linistesc creierul si tot corpul. Nu exista alte pastile usoare pentru frica,obsesie Vrei sa te bage pe antipsihotice?
Calmante pentru epilepsie mai sunt si cele pentru oxigenare cum sunt piracetamul,pramistarul sau keppra(levetiracetam).
Nu sunt mare lucru nici acestea. Ma repet. Epilepsia este severa,nu asa cum zici tu. Parțială înseamnă cu crize mai rare,agitație psihomotorie iar in cea totala sunt zeci de crize pe zi,timp în care lesini si nu mai vezi sau auzi nimic. La rmn s ar fi văzut si cu medicamentele menționate de mine,e puțin probabil să nu răspunzi la ele.
Dacă e o depresie, se iau antidepresive, în psihoză se iau neuroleptice. Nu ai treaba cu neurologia. Aici merg oameni cu traumatism la cap, infecții cerebrale, intoxicatii etc.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Omule eu cu medicii alopați am experiențe foarte neplăcute de aceea mă feresc de ei. Din cauza unui medic era să-mi amputeze piciorul la vârsta de 12 ani din cauza unei infecții care a ajuns aproape de os, la vârsta de 16 ani alt medic m-a lăsat complet orb 2 săptămâni, acum alt medic psihiatru mi-a dat niste pastile de făceam de la un atac pe săptămână la 3 pe zi. Iar alt om pe care îl cunosc a primit diagnosticul de epilepsie când el de fapt a avut o cădere de calciu și apoi s-a descoperit, iar amicului meu îndepărtat i-au dat tratament pentru anxietate când el avea epilepsie. Sunt multe cazuri de medici incompetenți care mai mult te distrug, iar eu de 3 medici incompetenți care erau să mă termine pe viață am întâlnit. Deci vreau o altă alternativă, decât medicina alopată. Nu mai am încredere în ei cat am îndurat din cauza lor.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Exagerezi. Epilepsia ca si schizofrenia au cauze necunoscute si de aia sunt considerate incurabile. Dacă avea o cădere de calciu,atunci se explica convulsiile. Epilepsia prin asta se manifesta,prin convulsii. În momentul în care,deseori ai convulsii si nu stii din ce cauza(sunt mii de cauza,dezechilibre în corp) ti se pune eticheta asta si te lasa pe un medicament care sa reducă din crize. Asa si la schizo. E considerată cronica de vreme ce delirezi episodic,repetitiv iar cel suferind NU intelege ce se intampla in mintea lui,psihoterapie nu si permite sau abordarea este ineficientă. Ce ramane de facut? I se dau calmante, doar nu lasi un om in situatia de a criza incontrolabil, nu i e bine lui si nimănui sa trăiască în suferință. Pana la urma, însănătoșirea ta de tine depinde. Medicamente minune nu există și nici medicii aia/psihologii nu sunt detectori de cauze. Ei sunt tot oameni si vad doar efectele nedorite la tine. Profesia lor constă în a te normaliza trupeste, psihologic.

| Zaygon a răspuns:

Psiholog si eventual psihiatru dar ar trebui sa se rezolve cu psiholog. Faceam atacuri de panica si aveam efecte adverse naspa, dupa ce am inceput sa merg la terapie am invatat sa controlez asta.

| marinaru777 a răspuns:

Cand crezi in Dumnezeu frica dispare, ceata apare dar se si risipeste, mergi la o biserica ortodoxa pui o lumanare, to rogi putin pe la icoane

| Zaygon a răspuns (pentru marinaru777):

Alte glume mai bune?

| REMiXDJ a răspuns:

Epilepsia nu este o boala transmisibila.Deci, nu ai de ce sa iti faci griji.Cand vezi asfel de pesoane sau cazuru te sfatuiesc sa parasesti zona cat mai repede.Aceste persoane sunt ratate din toate punctele de vedere, traiesc degeaba si asta fiindca totul este mostenit ereditar de la parinti tembeli si cu probleme grave psihice care se combina intre ei si fac asemenea specimene si statul le da bani.Asta e. orice padure are si uscaciuni si ca oameni trebuie sa invatam si sa curatam uscaturile din padure fara sentimente chiar daca unii zic ca este inuman.Asta este viata.Deci, e bine sa nu ai de a face cu oameni care au epilepsie.Cand intra in criza unii sunt vilenti, nu mai stiu ce e cu ei si te pot sa te si atace sa te omoare.Deci, de evitat 100%.

| Lydia2806 a răspuns:

Atacul de panica se acumuleaza din cauza stresului.
Cu cat te gândești mai mult la asta, cu atât mai rău îți face și îți provoacă aceste stari.
Eventual, vorbește cu un psiholog sau un psihiatru