| Schumaher98 a întrebat:

Hei TPU, sunt disperat, cam de o luna si jumatate simt presiune pe cap care se transforma intr o usoara durere numai cand stau in picioare, cand stau in pat nu am probleme, de asemenea am si mici fasciculatii (palpari ale muschilor) in diverse zone ale corpului si uneori furnicaturi in maini/picioare. Am facut analize de sange, mi-a iesit doar calciu putin sub limita (8, 55), am facut control neurologic, mi-a verificat toate reflexele si mi-a zis ca nu am nimic, doar sa nu mai stau in curent, am facut control ORL la care mi-a zis ca am o mica ciuperca la urechi cu o secretie. Nu stiu ce sa mai fac, a mai trecut cineva prin asta? Precizez ca am 20 ani si sufar de anxietate (ipohondrie mai exact) si atacuri de panica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te si la un psihiatru, simptomele tale par somatizarea unei probleme psihice.

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te si rezolva-ti infectia din ureche ca aia este responsabila de durerile de cap si de stare ta de ameteala.
Este foarte cunoscuta boala asociata infectiilro de urechi: care-ti provoaca VERTIGO sau sindromul Maniere.
Fa un efort sa termini tratamnetul pentru infectia din ureche si vei fii sanatos.
Iar ca sa scapi de ipohondrie: apuca-te de alergat, cate 1-2 ore pe zi si te vei simtii minunat. Pentru inceput, obosit, dar cu timpul, corpul va intra intr-un ritm f bun. Creierul se va oxigena si vei dormii bustean, pana si anxietatea va dispare.