| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Am niste intrebari
1. fumatul afecteaza masa musculara?
2. daca fumez si mananc de 5 ori pe zi + exercitii de crestere pot deveni,, voinic,,(adica inalt si corp lat in oase)
3.inotul te slabeste ca pe un schelet sau iti da masa musculara?
4.inotul te ajuta in cresterea oaselor si al inaltimii mai ales?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Tutunul nu afecteaza masa musculara!
Voinic depinde de gena... Inotul mareste, fibreaza modeleaza lateste. Pentru masa, proteine, amino, carbo hidrati...

| KodrutZ a răspuns:

1. Nu pe termen scurt, dar pe termen lung, desigur, fiindca iti scade capacitatea de efort si implicit nu iti poti INTRETINE masa musculara.
2. Daca iei cianura si dupa aia bei lapte mai mori sau nu? Ai zis "daca fumez" si ai adaugat la sfirsit "inalt si corp lat in oase", ce e intre chiar nu conteaza. Fumatul afecteaza TOT, de la tonus muscular la potenta si capacitate de concentrare.
3. Te slabeste daca nu mai si maninci intre timp...
4. Inotul lucreaza toate grupele de muschi si e excelent pentru orice, dar cresterea oaselor si a inaltimii au mai mult treaba cu genetica si alimentatia/modul de viata. Vrei sa te inalti, baga tractiuni si/sau volei/baschet.

| dianaandra1467 a răspuns:

1. Nu sunt informată cu exactitate, știu că îți faci plămânii praf.
2.Păi depinde de alimentație. Fără coloranți, chimicale, gen chispuri.
3. Slăbește în funcție de programul de antrenament. ( 1h, 2h )
4. Da, mai mult în înălțime.

O zi bună.

| albastrica009 a răspuns:

1-nu-ti afecteaza nimic la exterior, doar interioru o s-a cam lase de dorit
2-nu,fumat+mancare=gras,indiferent de exercitii
3-inotul te ajuta la musculatura, de obicei te face mai lat n umeri
4-nu,draga.Te inalti in functie de varsta si de organism, nu poti influenta inaltimea corpului si oaselor n-ai ce sa le faci, asteapta si tu sa mai cresti.

| JohnnyBi a răspuns (pentru albastrica009):

1. afecteaza si exteriorul: ten mai gras, degetele prind culoare, se scrie SA legat, interiorul depinde de genetic, sunt oameni care fumeaza 50 de ani si nu au nimic.
2. esti pe langa. fumatul afecteaza doar capacitatea respiratorie ce este importanta in sport, deci nu va avea aceeasi evolutie, dar este discutabil.

| albastrica009 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Stiu ca se scrie legat, dar aia de la TPU l-au scris asa pentru ca acolo aparea cu sa in loc de să. Multumesc de sfaturi, dar nu-mi mai da lectii.Fratem de unde dracu stii tu care poate si care nu sa reziste, si oricum aia care rezista sunt foarte putini, si se lasa de la un timp.Am avut un unchi care a fumat 40 de ani cate 2 pachete pe zi si n-a avut nimic pana a racit intr-o zi si i-a zis doctoru ca daca mai continua moare sigur.Nu mai vorbi fara rost, copii o sa citeasca ce scrii si-o sa creda ca e bine si adevarat ce spui.

| JohnnyBi a răspuns (pentru albastrica009):

Adevarat e, daca e bine sau nu este la alegerea lor.

| AlexPreda1994 a răspuns:

1.da
2.asta nu stiu... fumatul afecteaza dar cred ca daca nu mananci toate prostiile cred ca o sa devii
3.nu te slabeste cau un schelet...da jos grasimea si creste musculatura +inaltimea
4.da

| dany763 a răspuns:

1.iti dai seama ca da, afecteaza pana la urma tot corpul
2.nu prea ai cum...
3. orice sport slabeste insa nu te faci schelet iar despre masa musculara mai mult o tonifiaza
4. orice sport ajuta la crestere(prin pornirea metabolismului) insa pentru inaltime e recomandat baschetul