| Tzigaret a întrebat:

Am niste probleme cu anxietatea ...si ieri am facut un atac de panica (cred) ....am inceput sa vad verde, sa imi tiuie urechile, o usoara dispnee si greata, si putina transpiratie rece.
A durat cam 5 minute, dar partea cea mai nasoala e ca aveam extrasistole, gen eu de obicei imi simt pulsul in piept, nu trebuie sa pun mana la gat sa il simt, dar in momentul ala am simtit pulsul foarte slab si incet, pana nu l-am mai simtit deloc!
Am mai avut extrasistole rare...ce imi treceau de la sertralina, dar faza de ieri a fost cea mai ciudata.
Ecograf am facut la inima prin 2014 si nu mi-a gasit nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Stii, ipohondira este o tulburare mentala, asa ca, evita sa vezi si sa inventezi boli acolo unde ele nu exista.
Vad ca ai doar 22 de ani, deci foarte tanar si sanatos, doar obsedat de inventat simptome si boli inexistente.
Ia o pauza de la obsesia asta care iti va afecta serios sanatatea mentala, viata personala, de familie si chiar viitorul profesional.
Inceteaza chiar azi cu obsesia asta fara sens, ca nu-ti aduce decat distrugere.
In caz de nu poti, mergi la un psihiatru dar fa ceva, fiindca boala evolueaza si de la o banala tulburare, ajungi la paranoia sau chiar boli mentale grave.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca suferi de ipohondrie, de aceea iti induci si starile astea de panica.

| Tzigaret explică (pentru Violleta2022):

Da, am si asta ..ma gandesc ca o sa fac stop cardiac, si nu mai am mult de trait.

| Tzigaret explică (pentru Violleta2022):

O sa incerc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tzigaret):

Stii, ipohondira este o tulburare mentala, asa ca, evita sa vezi si sa inventezi boli acolo unde ele nu exista.
Vad ca ai doar 22 de ani, deci foarte tanar si sanatos, doar obsedat de inventat simptome si boli inexistente.
Ia o pauza de la obsesia asta care iti va afecta serios sanatatea mentala, viata personala, de familie si chiar viitorul profesional.
Inceteaza chiar azi cu obsesia asta fara sens, ca nu-ti aduce decat distrugere.
In caz de nu poti, mergi la un psihiatru dar fa ceva, fiindca boala evolueaza si de la o banala tulburare, ajungi la paranoia sau chiar boli mentale grave.