| Alexandru_7007 a întrebat:

Am niste simptome ciudate, să presupunem că-s răcit. Deci, tusesc foarte rar... am febra doar seara, pana-n 38, insa am un simţ ciudat. Când tuşesc mă doare capul, dar doar când tuşesc, in rest nu prea am mare lucru. Ce-mi recomandati pentru ameliorarea racelii, care ati trecut prin asa ceva, vreau un raspuns cat mai detaliat si putin gandit, ofer funda desigur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GalaXy a răspuns:

La raceala nu ai febra. Deci consideram ca ai gripa.
Nurofen pentru raceala si gripa / Paracetamol / Coldrex / medicamente pentru raceala si gripa. Sper ca ai inteles ca nu toate, ci una dintre ele. Pentru tuse Mucosolvan sau medicamente pentru tuse.In cazul in care nu se calmeaza TREBUIE CONSULTAT un medic.Eu scap de obicei de raceala cu paracetamol.Citeste prospectul inainte,sa nu aiba vreun efect advers la tine, in cazul in care ai alte probleme (alergii etc). Intreaba si la farmacie, iti va da o idee mai buna.Ai grija sa nu iei pastile cu pumnul si nici antibiotic din prima, organismul o sa dezvolte rezistenta impotriva lui si in cazul in care apare ceva grav nu o sa aiba cu ce sa te trateze.In 3-4 zile o sa iti treaca.
Sanatate

2 răspunsuri:
| Didii15 a răspuns:

Ce faci aleeeeeeeeeeeeeeeeex?love struck rolling on the floor

| Graftzoor a răspuns:

Eu am luat strepsils pentru durere in gat. Nurofen raceala si gripa pentru nas infundat si pentru tuse am luat sirop Aerius si mi-a trecut BFTwinking