| aBunnyMind a întrebat:

Am o basica pe talpa piciorului stang (basici cu lichid) de cateva zile. Cum as putea sa scap mai repede de ea, dar fara prea mari dureri? Trece de la sine daca nu mai merg in papuci? Inca o intrebare, cum imi da-u seama daca am ciuperca la unghie( am dubii) si cum o tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xBya a răspuns:

Basica o spargi cu un ac, nu simti nimic pentru ca e doar un strat subtire de piele care acopera un lichid.
Ciuperca ai daca ai mancarimi, iti crapa pielea pe picioare sau se inroseste. http://www.eva.ro/......-4137.html

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exista o metoda foarte buna, desi putin bizara.
Deseara, dupa ce te speli bine pe picioare, baga intr-un ac putina ata (cam vreo 3-4 cm). Baga usor acul printr-o parte a basicii, scoate-l prin cealalta parte, dar lasa ata acolo, in basica. Nu te pansa, lasa piciorul asa cum e, cu ata aia care atarna acolo. Ata va absorbi lichidul si maine, inainte de a te incalta, scoate ata si pune un plasture. Deja basica nu va mai fi umflata. La mine functioneaza de fiecare data metoda asta.

| danielaxyz a răspuns:

Inainte de a-ti pune un plasture, pune un pic de unguent de galbenele, pentru ca e posibil sa te usture pielea ramasa dupa spargerea basicii

| BorsuMihai a răspuns:

De basica scapi foarte usor. Ea merge sparta cu acul ( acul trebuie sa fie tinut inainte cateva secunde in flacara unui foc chiar si de chibrite), scoti lichidul prin apasare usoara, rupi pielea moarta si dupa pui un elocoplast. Sa sti ca nu dore deloc intepatura intrucat pielea de pe basica este moarta. Si sa faci asta dupa vreo zi de cand ti-a aparut basica.
Iar despre ciuperca este mai bine sa te duci la medic.

P.S: Cand intepi cu acul sa o faci in mai multe locuri si sa nu intepi adanc doar putin cu varful.

| Ayaan_Ayaan_Prince_2000 a răspuns (pentru BorsuMihai):

Chiar a functionat! Multumesc frumos Mihai!