| YumiSukinanda a întrebat:

Am o buba in gura in partea de jos a buzei, de cat timp astept sa dispara am vreo 3 saptamani si tot nu dispare si nici nu pot manca ma doare extraordinar de mult, ce pot sa fac? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DuddăBântuită a răspuns:

Pai iti spun o chestie care asa imi face bunica cand eram mica happy Dar sa stii ca o s-a cam doara... Iei o lingura din aceea mare de lemn, o incalzesti pana se face fierbinte ( la aragaz ), iar apoi pui pe buba si tii vreo 3-4 secunde, si faci asta de cateva ori in fiecare seara pana trece. Si vezi sa nu mananci vreo 10 minute dupa happy Si crede.ma, o sa mearga :*

| YumiSukinanda explică (pentru DuddăBântuită):

O sa incerc mersi

| DuddăBântuită a răspuns (pentru YumiSukinanda):

Da o funda macar primesc? laughing

20 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

E o afta, exista la farmacie" Solutie contra aftelor", aplica pe afta de 5-6 ori pe zi.

Abh
| Abh a răspuns:

Sa nu cumva sa pui lingura fierbinte pe buza, te vei arde si te vei alege cu o cicatrice " minunata " pe viata!

| DuddăBântuită a răspuns (pentru Abh):

Pai nu lingura d'aia normal din inox... d'aia de lemn happy asa nu te arzi.

| MMihai a răspuns:

Mergi la medic să vadă despre ce este vorba și nu te lua după sfaturi prostești că acea Bubă poate să fie o boală și tu rezolvi aparența dar boala nu este vindecată. Tu trebuie să vindeci boala nu să scapi de aparența ei vizibilă manifestată prin acea bubă.

| DuddăBântuită a răspuns:

A, inca ceva. chestia care ti.am spus.o e naturista, lasa dracului toate medicamentele ca iti fac bine intr.un loc, dar imbolnavesc in altul happy ( m.ai inteles tu )

| YumiSukinanda explică (pentru DuddăBântuită):

O sa incerc metoda ta, si no sa folosesc din astea

| DuddăBântuită a răspuns (pentru YumiSukinanda):

Bine :* succes! dar ai grija ca o sa fie cam fierbinte lingura si sa nu te grabestiwinking

| YumiSukinanda explică (pentru DuddăBântuită):

Dar lingura fierbine o tin fix pe buba, sau pe piele?

| DuddăBântuită a răspuns (pentru YumiSukinanda):

Pe buba. O sa se "desumfle" sa zic asa.

| YumiSukinanda explică (pentru DuddăBântuită):

Mersi

| DuddăBântuită a răspuns (pentru YumiSukinanda):

Nu ai pentru ce

| Alle23 a răspuns:

Ai herpes, du-te la farmacie si cumpara un Aiclovir... este 6 lei la mine in oras...O sa vezi ca o sa iti treaca in 3 zile.

| DuddăBântuită a răspuns (pentru Alle23):

Herpesul este in afara gurii. Ea are inauntru, nu?

| Alle23 a răspuns (pentru DuddăBântuită):

Pai...a spus in partea de jos a gurii...thinking

| YumiSukinanda explică (pentru DuddăBântuită):

Esti o draguta

| DuddăBântuită a răspuns (pentru YumiSukinanda):

Multumesc blushing

| Alle23 a răspuns:

Aciclovir *

| AliceThai a răspuns:

"Solutie contra aftelor bucale" - asta ceri de la farmacie happy