| blueangel99 a întrebat:

Am o dilema. Atunci cand intru intr-un mall sau intr-un hypermarket am stari ciudate : casc foarte mult(desi nu-mi e somn), respir ceva mai greu, obosesc repede si ma simt groaznic. Care ar fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Cei cu agorafobie alarmanta ajung sa le evite, nu suporta aglomeratia sau merg in astfel de locuri doar insotiti.
Sint multe fobii ( unii au clasutrofobie, altii teama de inaltimi, altii de pisici, de insecte etc).
Remediul recomandat in cazul tau este expunerea in continuare, mai ales ca nu te panichezi.

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate nu iti plac locurile aglomerate

| Latinmoon a răspuns:

Din cauza ca este aglumeratie si aerul este inchis.
Good luck!

| michelia a răspuns:

Ai si o stare de panica? si ameteli? Se intimpla si in spatiile foarte largi dar aglomerate( in piete de ex)?
Daca e asa, ai ceea ce se cheama agorafobie, dar una usoara daca totusi continui sa mergi in mallhappy

| blueangel99 explică (pentru michelia):

Panica nu prea am, iar ameteli foarte rar. Da, in general nu suport spatiile aglomerate.
,, Daca totusi continui sa mergi in mall" - da, pot sa merg

| michelia a răspuns (pentru blueangel99):

Cei cu agorafobie alarmanta ajung sa le evite, nu suporta aglomeratia sau merg in astfel de locuri doar insotiti.
Sint multe fobii ( unii au clasutrofobie, altii teama de inaltimi, altii de pisici, de insecte etc).
Remediul recomandat in cazul tau este expunerea in continuare, mai ales ca nu te panichezi.

| FastAndFurious a răspuns:

Esti agorafobica, cum ti-a spus Michelia.
Ai dispnee ( greutate in respiratie) tot ca o forma de panica.
Evita locurile aglomerate sau daca vrei sa scapi de simptome, du-te la malluri pana iti dispare.
Daca se agraveaza exista si tratament medicamentos.

| anacolda a răspuns:

Claustrofobie! Nu au geamuri acolo!
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/

| luby a răspuns:

Aer inchis

| EverydayImShufflin a răspuns:

Pai in mall sau in magazine de obicei e agitatie. multa lume. poate de astawinking nu e motiv de ingrijorare

| HereComesTheBoom a răspuns:

Cascatul este reactia creierului cand realizeaza ca nu are destul oxigen. In mall sau in hypermarket este folosit un sistem de aer conditionat care refoloseste pana la refuz aerul din incapere, adica nu mai ai oxigen in aer, muschii nu mai au oxigen pentru a face arderea complet(obosesti) iar starea de indispozitie generala este data tot de creier, acesta fiind pus sa lucreze cu foarte putin oxigen. In cazuri extreme poti lesina.