| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 a întrebat:

Am o durere asa si asa de un dinte. de azi dimineata si nu stiu ce sa fac. cand inchid gura cand ating acel dinte cu ceva ma doare rau si nu are nimic, nici carie, nici nu se misca sau ceva. o fi din cauza ca ieri ultima oara am mancat dulciuri? laughing cola si punga mare de chipsuri laughing). astept sa treaca de la sine sau ce sa ii fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Mergi la dentist! consultatiile sunt gratuite. sanatate! funda?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Dintele acela te doare din cauza ca trebuie plombat, de aceea ai o sensibilitate mare, neaparat detartraj de 2 ori pe an adică o dată la 6 luni recomandă specialiștii stomatologi, daca nu te grabesti sa mergi la o consultatie la dentist, dintele acela va cădea, deoarece este afectat nervul este descoperit, de aceea doare. Ce varsta ai?

| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fac 14 in iunie. Am fost azi la doctorul meu si mi-a spus sa iau nurofen si cand am eu timp sa ma duc la dentist sa imi zica exact ce am

| untu a răspuns:

Dupa ce ai mancat, te-ai spalat pe dinti inainte de culcare? Clateste gura cu apa de gura LISTERINE sau PARONDONTAX! Ia o pastila AULIN la 6 ore pana sa mergi la medicul stomatolog!

| AkiseAru a răspuns:

Scoate-l :3 Stii vorba aia: Daca nu ai ce sa te doara, nu te mai doare!

| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 explică:

Am rezolvat deocamdata, am fost la dentist. se pare ca aveam puroi si la scos, o facut gaura in dinte sau ceva si s-a dus durerea dar inca trebuie sa ma duc sa vada cum e sau ceva.