| Ally a întrebat:

Am o foarte mare durere de gat, ca sa nu mai spun ce voce am... ce as putea sa folosesc in afara de pastile, ceai si din astea ceva mai bun sa-mi treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Alexys indraznesc sa iti scriu, chiar daca nu imi iei in considerare sfatul, ca trebuie sa iei ceva pastile daca te doare gatul foarte rau, ba chiar as zice sa te vada un medic pentru ca nu e de joaca durerea"mare" ce ne spui tu ca o ai.
Iti recomand decasept sau tantum verde(neaparat) ceai cu miere si mers la medic sa nu ai o infectie urata care netratata poate da complicatii.Multa sanatate.
(Sfaturi din batrani daca vrei-gargara cu sare, extrem de neplacuta pe care bunica ma obliga sa o fac si care uneori dadea rezultate.)

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Gargara cu apa sarata(o lingura la un pahar de apa calduta). Pastile foarte bune sunt Trahisan.Sincer, sunt mirata ca te doare dar nu vrei ceai si medicamente, siropuri, care te-ar vindeca! Vrei altceva mai bun! Mai bun nu exista. Ceea ce ti-am spus eu este leac babesc!

| Vizitiul a răspuns:

Propolis cu zahar.

| gabriela a răspuns:

Fa gargara cu apa calduta cu sare,. garantat!

| T30D0RA a răspuns:

Si pe mine ma doare in gat... am puroi in gat straight face si parca am o voce de baiat si abia ma aude lumea ce zic. straight face

| Oanny a răspuns:

Lapte foarte cald cu miere, siropul cu artar sau albastru de metilen...cu albastru de metilen iti trece foarte repede la inceput nu are un gust bun dar pe parcurs te obisnuiesti

| NickoS a răspuns:

Daca trece mai mult de 2-3 zile si tot ai probleme mergi la un medic ca s-ar putea sa ai amigdalita. Daca nu mergi la timp, mai tarziu o sa iti faca injectii la greu sau mai rau sa ti le scoata.

| emanuelf a răspuns:

Sau miere cu propolis.

| ali_8949 a răspuns:

Pai... daca poti sa faci asta: sa mananci o lamaie intreaga si iti va trece complet. Este garantat. Scapi complet de durerewinking