| zahy a întrebat:

Am o infectie la deget langa unghie in piele daca ma exprim bine. stiu ca se trateaza cu ceapa dar nu-mi aduc aminte ca parca trebuia sa fac ceva cu ceapa. in ulei incinsa sau nu mai stiu cum. ajutati-ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Pentru tratarea puroiului de la deget se pune pe locul respectiv zahăr pudră, zahărul absoarbe secreţiile şi distruge mediu prielnic înmulţiri microbilor.

2.Se pune pe locul respectiv frunză de aloe tăiată cu partea zemoasă pe rană. Se bandajează, după un timp frunza de aloe va trage tot puroiul şi rana se va vindeca.

3.Se ia 1 ceapa si se toaca marunt
Se pune sare 1 linguri
Se pune ulei 1-2 picaturi
Se pune intr-un bandaj sau o carpa curata si se pune pe degetu cu infectie …
Se repeta 2-3 zile.

4.Se iau cojiile de la nuci cand sunt coapte toamna la recoltare si se pun in alcool la macerat.
Trebuie lasate 1-2 saptamani minim. Si se pune pe rana!

| zahy explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult pentru raspuns extraordinar raspunsul

| anonim_4396 a răspuns (pentru zahy):

Cu placere.

6 răspunsuri:
| akaleesh20 a răspuns:

Trateaz-o mai bine cu ceai de pelin! asculta-ma bine si prietenul meu a avut asa ceva acum este binehappy

faci ceaiul de pelin fiert bine. in pui intr-un lighenus si tii piciorul in lighenus(asta cand ceaiul este caldut). vei scapa de infectie in maxim o saptamanahappy

| zahy explică (pentru akaleesh20):

Mersi pentru sfat

| Luly1802 a răspuns:

Daca nu stii, incearca sa cauti pe net:,, Tratamente cu ceapa pentru infectii de la deget''. Poate gasesti acolo.

| zahy explică (pentru Luly1802):

Ai dreptate dar...