| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut, un deget taiat cu toporul de pe lângă unghie(incomplet, se mai ținea de piele) cu sutura nervilor va mai putea fi simțit, în special temperatura, textura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Dacă este tăiata de tot o bucată de deget, degetul il mai simti. Poate in zona de sus cum se zice unde te coase nu prea mai simti nimic dar pe el il simti ca pe oricare deget si il poti folosi.

| Catrice a răspuns:

Il simți mai nu pățești nimic, mi-am secționat o parte mare de deget acum ceva ani până la os și în afara de un semn, n-am nimic.

| BuGsstormbunny explică (pentru Catrice):

La mine după aproximativ 2 luni nu simt partea de deget aceea taiata, gen temperstura sau textura. A fost sectionat cu tot cu os.

| Catrice a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Asta e, ori mai e nevoie de câteva luni-vreo încă 4, ori medicii nu și-au făcut treaba cum trebuie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca e atasat in timp foarte scurt de catre un medic priceput, cu siguranta

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut, daca nu e taiat in unghie nu are nimic. bunicul meu are degetul mare retezat de circular el nu are simt la el nervii degetului is morti! deci nu iti face griji ca se face terapie nu mai suntem in 1960 sa fim inapoiati cu medicina!

| BuGsstormbunny explică (pentru AnOnImuSS1):

E tăiat și un pic din unghie.

| AnOnImuSS1 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Pai atâta timp cât medicul îți zice ca totu va fi în regula nu ai de ce sa te temi? sănătate multa îți doresc!