| Lola200228 a întrebat:

Am o întrebare. Ati avut vreodată grețuri mai in fiecare zi?
Eu am grețuri aproape mereu,am fost la medic nu am nimic, am avut gastrită da nu mai am, eu cred ca e pe font psihic deoarece m-am stresat mult in ultima vreme și am descoperit ca mereu când sunt stresată mi-e greață.
Vouă când va este greață ce faceți, adică cum faceți sa va ameliorați stărea de greață?
Am 17 ani, sunt virgina deci nu sunt insarcinata.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să scapi de stres.
Nu se poate total.
Eșți ca o balanță foarte sensibilă pe care dacă pui o greutate prea mare, se strică și nu mai poate cântări nimic.
Această sensiblitate este avantajul dtale natural în raport cu alții.
Deci nu se poate nici renunța șa el și nici să îl modifici prea mult.
La ce se poate umbla este la interpretare.
Informația înseamnă date plus interpretare.
Astfel dta, creierul primește date din exterior, percepții logice ( formate din cuvinte) cu potențial stresant. Creierul le interpretează ca primejdii și transmite semnale de alarmă în tot organismul și stomacului. Așa se declanșează și răul de mare.
Eu am lucrat la mare pe barcă și am reușit să îl contracarez.
Dta și se face rău pe uscat.
Acest rău se declaneșează brusc, nu ai timp să te gândești, să raționezi.
Dar când apare, poți să faci un mic exercițiu ca să îl atenuezi.
Asta se face așa.
O zonă prin care putem interveni în funcțiile autonome ale organismului să le reglăm este controlul voluntar al respirației.
Astfel în momentele de greață. poți începe niște exerciții de respirație simple.
Respirar liniștit și adânc, cu dat aerul afară tot și apoi umplere mai tare a plămânilor cu aer. Doar atât, liniștit. și urmărind cu atenția senzațiile din nas și din corp, modificate de actul respirației. Doar atât.
Este nevoie de mai mult exercițiu pentru asta, dar treptat vei vedea că poți scădea senzația de greață, să o controlezi.

| Lola200228 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc foarte mult!

| sadrian46 a răspuns (pentru Lola200228):

Poate funda.

| Donsavas a răspuns:

Este un semn de boala nervoasă. Ai putea consulta un psihiatru. Exista antiemetice care sunt si calmante.

| Dandinelle a răspuns:

Atunci mai bine intreaba-te ce te deranjeaza. Daca nu gasesti raspunsul singura, vorbeste macar cu un prieten care te poate ajuta. Cuvantul este puternic, chiar si atunci cand doar redai o povestire, te poti asculta si afla multa.
Daca nu merge asa, vorbeste cu cineva pe domeniu, psihoterapeut sau consilier, poate asa afli de unde vine starea asta de anxietate.

| Uvox a răspuns:

Ca o gluma, am mai auzit de o virgină care a născut, grija mare ca se apropie perioada Paștelui.

Daca medicul nu ti-a recomandat tratament iti propun eu ceva. Yoga.
Cred ca te descurci cu google cat sa găsești ce-ți trebuie.
Ajuta si e mult mai ok decat alternativa medicație specifice psihicului.

| pagliaci a răspuns:

Am hiperaciditate aparuta tot pe baza de stres.