| Lola200228 a întrebat:

Cum scap de greață?
Dați-mi ceva metode, am grețuri mai mereu, nu sunt insarcinata.
Am fost la medic dar tot nu stiu cauza. Va rog! Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Ai incercat sa faci un set de analize? Inclusiv din scaun? Pot fi multe cauze, de aceea este important sa tratezi nu doar efectul, ci cauza in sine. Pastile pentru senzații de greata sunt destule, dar degeaba le iei daca ai paraziți, sau vreo bacterie, sau ceva probleme la stomac sau altele. Tratamentul nu îl poți lua după ureche sau după bănuieli. Dacă vorbești cu medicul de familie, multe analize chiar sunt decontate de Casa de Asigurări.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te mai uita la stirile si emisiunile politice din televizor!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cînd anume ai starile de greață? Dimineata? Sau după ce maninci? Pentru stare de greață i-a metroclopramid de la farmacie, si senzatia de greață va dispărea, recomand sa faci o ecografie abdominală sa vezi cauza stărilor de greață excluzînd sarcina, stari de greață pot fi de la stomac, bilă (fierea adică), ficat, intestin colon iritat care declanșeaza stari de greață deoarece apasă pe zona stomacului, este foarte importantă ecografia abdominală, fara ea nu se poate pune diagnosticul exact, ce varsta ai daca nu sunt prea indiscret. Sănătate multă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alimentație greșită.

| Celcestietot a răspuns:

Sa nu te sperii, dar greturile sunt intalnite si la glaucom. Daca te doare un ochii sau ambii, asta ar putea fi. Daca este asa, recomand un consult la oftalmolog pentru tensiune oculara. Senzatia de greata mai poate fi intalnita datorita unei intoxicatii cu un aliment.

| gabicoo a răspuns:

Apă plată cu lămâie!
Ești manechin! Ce naiba!
laughing

| AnNéVidoff a răspuns:

Sa nu fie si pe fond de stres, patesc si eu in ultima vreme, mai ales dimineata vreo 2 ore daca ma misc mai mult.

| Letitia98 a răspuns:

Mănâncă ghimbir, e foarte bun