Întrebare recomandată | Goodboy005 a întrebat:

Am o intrebare, cum imi pot intari imunitatea? Ceva natural daca se poate... Astept raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trisha88 a răspuns:

Eu sunt printre cei care folosesc terapia naturista pentru cresterea imunitatii.Am avut mereu o imunitate scazuta de cand ma stiu si la orice raceala faceam febra mare.La mine nu exista niciodata o mica raceala asa ca la altii ca curge putin nasul si mai stranuta, bea un ceai fierbinte se baga in pat si a doua zi nu are nimic.De cand iau acest supliment alimentar despre care am citit ca e foarte bun se cheama Gheara matei de atunci nu mai racesc.Pe cine intereseaza poate citi pe internet la magazinele online naturiste.

| RAY a răspuns (pentru trisha88):

Eu recomand sa faci sport,sa eviti zaharul, painea, sa mananci multa carne de pui, porc, si nu crede aberatiile astea acum 200, 300 de ani mancam doar bio, ce naiba si cum era sanatatea atunci? Cat traiam atunci? Sunt doar escroci care vand minuni false, de un virus simplu nici medicatia moderna nu te poate aparea, virusi de raceala au si 100 de mii de gene diferite adica sunt diferiti e sf sa spui ca x te apara, proteinele intaresc celule alea, zaharul slabeste sistemul imunitar.

17 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Catina, propolis, echinaceea

| Anonimuserr a răspuns:

Păi fii atent.
Mănâncă sănătos, mâncare gătită, legume, fructe. Sper că te-am putut ajuta!
După ce termini cu supradynul poți lua vitamina C sau Cetebe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea un pahar de apa cu lamaie si miere in fiecare dimineata.

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Potrvit specialistului, alimentatia alaturi de un stil de viata echilibrat ne ajuta sa tinem bolile la distanta. Vitaminele care sustin activitatea sistemului imunitar sunt:
vitamina C: aportul zilnic recomandat este de 200 mg, pe care le poti gasi intr-un ardei rosu de marime medie, doua portocale sau un grapefruit, 100 g de patrunjel;
vitamina A: aportul zilnic recomandat este de 800 micrograme, pe care le poti procura din morcovi, ficat, peste, ou, unt.

Mineralele de care are nevoie sistemul imunitar sunt:
zinc - 10 mg pe zi, il gasesti in fructe de mare, seminte de dovleac, paine si cereale integrale;
seleniu - 55 micrograme/zi. Surse principale: nuci, paine, peste, carne, oua.
Totodata mai este recomandat si peste sau fructele
Succes,

| MissADEEL a răspuns:

Imunitatea nu trebuie întărită. Un sistem imunitar prea bun = un sistem bolnav. Însă, pentru eficiența ei, se fac vaccinurile.
Uite aici o explicație de la un medic: http://adevarul.ro/......index.html

| GameMasterDark a răspuns:

Usturoi

| Rancilio a răspuns:

Incearca produsele de la Solgar, sunt renumiti in domeniu:http://www.farmpro.ro/

| dageve a răspuns:

Desi sunt foarte sensibila, cu imunitatea la pamant, cea mai lunga perioada in care nu am fost racita a fost de doi ani. Tot ce am luat a fost CETEBE, e numai vitamina C si Zinc, care se zice ca au rol important in sustinerea imunitatii.

| angheladrian a răspuns:

Consuma in genere alimente care contin vitamina c. Cele mai bogate alimente in vitamina c sunt: ardeiul gras, brocoli, patrunjelul, conopida, capsuni, lamaia. Incearca ca in fiecare zi sa consumi aceste alimente!

| thxMD a răspuns:

Suplimentele pe baza de echinaceea sunt cele mai bune pentru imunitate. Este posibila si combinarea acesteia cu vitamina c ( sau apa cu lamaie, care tot sursa de vitamina c este ).

| cristi54 a răspuns:

Imunitatea ti-o pot intarii fructele, Apa cu lamaie, propolis cu echinacea.Si trebuie sa mananci sanatos, pentru a ti-o intretine.Si usturoiul, ciupercile, salata de legume sunt foarte bune.

| Rebeca435 a răspuns:

Maninca fructe in special:granata, maninca hrisca si apa simpla

| gabrygabita a răspuns:

Salut, ai putea sa iti faci sirop cu ghimbir, lamaie si miere, sau cate un pahar de ceai/lapte in fiecare seara/dimineata, eu una asa ma tratez si nu racesc. In caz de ai febra ai putea sa te speli cu o carpusoara inmuiata in otet si sa iti uzi putin sosetele tot cu otet si sa dormi asa toata noaptea, si dimineata vei vedea ca te simti mult mai bine, eu asa imi fac in caz ca am febra.

| donustefania a răspuns:

Si ue sunt la fel ca tine si am gasit ca trebuie sa bei 1 paher cu lapte pe zi

| donustefania a răspuns:

Pai poti bea in fiecre zi cate un pahar de lapte

| 30895 a răspuns:

Ea un pahar de apa cu lamaie si miere in fiecare dimineata.