Întrebare recomandată | Gena5 a întrebat:

Am imunitate prea slaba si vreau sa o întăresc, cum fac? Ceva tratamente naturiste pentru a întări imunitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Buna, si eu am probleme cu imunitatea, dupa ce am luat tot felul de vitamine (chiar si din Spania) care nu si-au facut efectul, am trecut la naturisete. Imunitatea este data de ficat, deci trebuie sa ajutam ficatul. Asa ca consuma citrice cat mai mult, apoi poti cumpara ceai hepatic(amestec din plante, nu pliculete) bei 1-2-3cani pe zi. Pentru imunitate iti recomand catina cu miere de albine: Intr-un borcan de 800 ml, se zdrobesc 500 g boabe de catina, peste care se adauga 500 g miere. Unii recomanda 2-3saptamani la macerat in frigider, altii nu, are enorm de multe proprietati. Iti mai recomand polen si laptisor de matca. Consuma sfecla rosie, ori suc (poti sa combini cu portocale, sau lamaie, sau fructe dulci), ori bors de sfecla rosie (eu consum cel putin o oala pe saptama).
Armurariu (pulbere) cate o lingurita inainte de masa cu 10 minute o tii sub limba, vei saliva si se va descompune in 3-5min, inghiti saliva amestecata cu armurariu.Pentru ca este foarte amar poti folosi si miere de albine, eu dupa 1 saptamana m-am obisnuit. Poti sa mai iei silimarina, este un extract din armurariu. Iti recomand sa eviti alcoolul acesta deuneaza cel mai mult ficatului, apoi tigarile, apoi tot ce este chimic. Pielea si ea absoarbe chimicale cand te dai cu deodorant, sau folosesti produse pe baza de alcool direct pe piele. Ai grija de tine.

| Gena5 explică (pentru florinflorescu):

Am înțeles mulțumesc mult pentru răspuns numai bine

7 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa iei vitamina C, o sa te ajute.

| Gena5 explică (pentru LonelyLoner92):

Iau vitamina C 500 mg de 3 luni...

| dragosh57 a răspuns:

Lamaie, multa lamaie

| Alexandru_Alex_1996_myp5 a răspuns:

Decat tratamente mai bine incearca sa pui usturoi in mancare. PS. parerea mea

| NicN5 a răspuns:

Incearca sa mananci fructe si legume, sigur imunitatea se va intari...

| Mariu674 a răspuns:

Poti sa mananci usturoi la fiecare masa. (e preferatul meu) Iar daca trebuie sa te acomodezi cu gustul sau e prea iute pentru tine, poti sa il pisezi si sa il amesteci cu miere. Asa fac mamele care vor sa intareasca imunitatea celor mici de la frageda varsta happy