| Mario1994 a întrebat:

Ce să consumi pentru a întări imunitatea? Voi ce luați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Palinca, eventual indulcita cu miere si echilibrat cu usturoi.

| Osneros a răspuns (pentru Bula):

Sunt din Ardeal si n-am auzit de palinca cu usturoi pana acum laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Osneros):

Asta-i combinatie anti-virusi (gripa, etc.). big grin

| MihaelaDart a răspuns:

Lăptișor de matcă pur cate 1 gram luat zi de zi. De 3 săptămâni îl iau și nu nu am treabă cu nici o răceală, chiar daca am stat într-un cerc unde erau 2 prieteni gripați.
Pe langa asta consum și ceai cu ghimbir (5 cm rădăcina rasă de coajă și tăiată în rondele subțiri cu puțină zeamă de lămâie stoarsă și apă fierbinte peste. Se lasă circa 5-7 minute cu capac să își ia aromele și se consum cu miere de 2-3 ori/ zi), portocale de consum și pentru făcut suc. Nu am nicio problema. De anul trecut fac asta din toamnă și nu am avut nici un semn de boală.

| danbnz a răspuns:

Slană şi palincă.

| RAY a răspuns:

Adriana imunitatea este mostenita genetic in mare parte plus adaptarea ta la mediu,adica sunt sanse mai mari ca un vagabond sa aiba un sistem mult mai bun ca tine,pentru ca a fost supus multor virusi,microbi,tu daca fugeai la farmacie cand erai racita ti-a distrus flora microbiana,plus alimentatia proasta scade sistemul imunitar,stramosi nostri aveau un sistem imunitar mult mai bun ca noi,pai ce sa manaci legume,fructe,carne slaba,grasimi,sa eviti sucurile carbo,dulciurile,mezelurile, pizza, fast food, patiserie, sport 30 minute de alergare, dar aceste alimente nu intaresc si pur simplu activeaza sistemul imunitar care deja il ai

| Celcestietot a răspuns:

Eu ma hranesc cu informatii din Biblie, incercati si voiwinking!

| NLS a răspuns:

Fructe si legume - cat mai proaspete, cat mai diverse, (dar de sezon), cat mai naturale (daca eventual gasesti). Si cat mai crude... nepreparate termic.

Citricele si merele nu lipsesc din dieta mea zilnica, uneori cand ma lasa lenea sau programul - imi fac cate un smoothie cu mar, morcov, putina sfecla rosie, ghimbir si miere.
Sau kaki (potrivit de copt) +rodie+ghimbir+sucul unei portocale.

Alteori folosesc catina in loc de ghimbir (a cumparat tata de la un coleg cateva kg, si o tin in congelator).

De morcov nu mai amintesc, morcovul pentru mine e ambrozie.
Mananc de minim 3 ori pe saptamana, razuit fin, cu niste suc de lamaie, portocala, miere si otet de mere, (uneori si ceapa tocata marunt si patrunjel verde proaspat...)

Cand observ ca ma ia raceala, iau fie tinctura de propolis (cu alcool), fie am niste borcanele cu miere+polen+propolis+laptisor de matca.

Nu iau nimic altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitamina C sau miere de manuka, fructe și legume.

| brokxy a răspuns:

Eu iau pastile cu calciu de la Lidl, se dizolva in apa.De cand iau nu mai racesc. Si daca incep sa stranut sa a doara gatul si beau calciu imi trece repede.
Lidl farmacia mea?

| PașaHassano a răspuns (pentru brokxy):

Mandreste-te ca bagi conservanti, indulcitori si arome artificiale. Nu iti permiti niste pastile de la farmacie? Frumos

| GirlOnline81 a răspuns:

Vitamina C.