| AndreeaDeeaDs a întrebat:

De ceva timp mă simt foarte aiurea. Ma doare frecvent, în special seara stomacul, chiar și aproape toată zona de sub Sâni. Pofta de mâncare am, dar parca nu aș mai mânca cum o făceam înainte. Imi vine foarte des rău, chiar și să vomit, amețeli și dorm destul de mult. Am făcut si teste de sarcină, dar culmea ca ele ies negative. Mentionez ca am facut analize acum ceva timp și că au ieșit ok, numai la ficat o valoare putin mărită, dar mi-a recomandat doctorita silimarină și iau în fiecare zi o pastilă. Ce poate să fie? De ce mă simt atât de terminată? Parca nici energie nu am, nici chef de absolut nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

O internare pe secția interne, v-ar ajuta foarte mult, din două puncte de vedere principale:
1) odihnă și mese regulate;
2) analize medicale și tratament.
Ca să o luați din cabinet medical în altul, e timp pierdut.
Vomă și amețeli, plus dureri difuze, pot avea și o cauză neurologică.
Pentru că la o tensiune intracraniană mărită, pot apărea aceste simptome împreună.
Durerea sub sâni, e de fapt durerea de greutate a sânilor. Ceva vă irită organismul, încât nu știți ce vă doare și ce nu vă doare.
Poate găsiți un neurolog, în spital, care să ceară să vă facă un RMN, fiind în spital internată sau măcar fiind acasă.
Nu mai luați "silimarină" dacă nu vă ajută, chiar vă creează dureri, disconfort.
Sănătate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sarcina nu da niciodata dureri de stomac, dar o gastrita acida sau ulcer, pot da. Chiar si un ficat gras sau marit, pot afecta stomacul.
Ti-ai facut test de Helicobacter Pylori?
Ti-as sugera sa faci analize amanuntite la ficat, ca dormitul asta si oboseala mare, sunt semne clare ca ficatul este bolnav, sau afectat. Fa-ti si niste teste de hepatita A, B si C!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun: tine un regim alimentar mai serios, macar 1 luna de zile, sa vzi daca nu se imbunatateste starea ta de sanatate.
Si nu uita: fa testele alea pentru toate tipurile de hepatite, mai ales daca ai avut vreodata sex neprotejat, barbatul putand sa-ti transmita o hepatita B sau C, pe aceasta cale.

| Donsavas a răspuns:

Să consulți un medic specialist!

| Mefi a răspuns:

Asta chiar e ceva interesant de ciudat
Se poate oare sa fie de la apendicită? Chiar nu stiu
Dar sper sa te faci cat mai bine repede
Chiar nu stiu ce poti sa ai dar o sa caut si ma informez mai bine daca gasesc ceva asemănător o sa ti scriu aici

| anonimg a răspuns (pentru Mefi):

Apendicita ar aduce si scaun moale si dureri intense de burta.
Eu sugerez analize specifice fiecarui organ existent in zona durerii.