| deyu121 a întrebat:

De obicei,cand ma trezesc dimineata si ma ridic brusc din pat sau stau jos si ma ridic brusc nu mai vad nimic, adica....este ca si cum mi as inchide ochii, dar dureaza doar 2-4 secunde si totul revine la normal.Ce inseamna asta? E ceva grav? Va rog raspundeti-mi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdprodan a răspuns:

Salut! ca medic ma bucur ca ai grija de santatatea ta si pui asemenea intrebare.
Te rog ca in momentul cand te ridici INCET in fund in pat sa te dai incet spre merginea patului, sa iti cobri usor picioarele pana cand atingi solul, apoi astepti 8-10 secunde si te ridici incet si cu grija.ATENTIE!
-se intampa urmatorul fenomen: in momentul in care te ridici brusc, pozitia corpului tau se modifica pe verticala, creierul tau trebuie sa se adapteze in milisecunde diferentei de inaltime, presiunea sangelui scade brusc si creierul tau va resimti o lipsa de sange in acel monet si nu mai poate fi vascularizat 100%, apare senzatia de lipotimie, dar pentru ca sistemul nervos si vascular se redapteaza miraculos in cateva milisecunse vei fi ok.
ATENTIE! mersi

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

| deyu121 explică (pentru bursuc001):

Multumesc,la fel!

| bursuc001 a răspuns (pentru deyu121):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi eu.

O seară frumoasă.

| deyu121 explică (pentru bursuc001):

La fel!

| bursuc001 a răspuns (pentru deyu121):

Mulţumescwinking

| corbulalbrosu a răspuns:

Ameteala se poate datora unei anemii. Ar trebui sa fii consultata.

Răspuns utilizator avertizat
| Carla01 a răspuns:

Şi mie mi se întâmplă chestia asta. După ce mă trezesc sau după ce ies afară la lumina nu mai vad nimic in faţa ochilor şi am o ameţeală, dar nu durează mai mult decât 2-3 secunde.Probabil e ceva normal, nu te stresa laughing

| BaNkIeE a răspuns:

Poate fi de la insuficienta de calciu sau din cauza ca creierul nu e alimentat cu destul cu oxigen.

| AndreeaCoco a răspuns:

Nu e nimic neobisnuit, e doar o simpla ameteala datorata faptului ca te ridici brusc din pat, ni se intampla tuturor uneori, data viitoare incearca sa stai mai intai cateva secunde-1 minut pe marginea patului, apoi ridica-te. Funda?