| anonim_4396 a întrebat:

De multe ori cand stau in pat sa ma odihnesc cam jumatate de ora sau mai mult, iar apoi ma ridic brusc din pat, incepe sa ma doara capul si vederea mi se intuneca pentru vreo 4 secunde, apoi totul revine la normal. E ceva de care ar trebui sa-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu trebuie sa te ridici brusc...s-ar putea sa fi hipotensiva sau un pic anemica!

| 0vidius a răspuns:

Hipotensiune ortostatica sau anemie dar cel mai probabiil hipotensiune asa ca du-te la doctor sa faci niste analize suplimentare caci s- ar putea sa ai si niste probleme la inima.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Asa mi se intampla si mie si nu vad bine in acele secunde
Doctorita mi-a spus ca sunt anemica.

| VIPlidia a răspuns:

Cu siguranta nu este normal! Ametelile pot aparea de la prea multa oboseala sau de la alimentatia proasta, insa nu este exclus sa ai ceva probleme de sanatate. Poate sa fie din cauza ca ai lipsa de calciu sau magneziu, sau o anemie ceva.Trebuie sa consulti un medic in legatura cu aceasta problema,ar fi bine sa-ti faci citeva analize, poate nu e ceva grav, insa mai bine sa fii sigura ca totul e in regula.
Multa sanatate!

| Whispers a răspuns:

Exact asa simt si eu:O. deci ma ridic din pat mi se intuneca privirea si ametesc pentru 2-3 secunde. nu stiu ce as putea sa fac. dar asta nu se intampla chair asa de des. nu chair la fiecare ridicare din pat ci uneori.

| 000iasmina000 a răspuns:

Asa mi se intampla si mie. Incepi sa ametesti si sa te doara oleaca capul. Inseamna ca esti anemica. Asta nu s-ar mai intampla daca ai manca carne. big grin

| frebreceny a răspuns:

Nu,doar ca asta se intampla daca stai mult pe pat si apoi te ridici brusc de pe pat.Un pont, nu te ridica brusc, ci incet.

| Aeternus a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel. Mai bine ai vorbi cu un doctor big hug happy

| yozAdy a răspuns:

Va spun eu de ce aveti senzatia aia de ameteala si ochi intunecatzi - atunci cand stai in pat... logic stai intins...(am exersat pe propria piele ) sangele circula si ajunge usor la creier, stai intr-un mod de relaxare iar in momentul in care te ridici brusc sau mai repejor sangelui ii este un pic greu sa ajunga la creier pentru ca stai in pozitie verticala- incercatzi ca inainte de a te ridica de tot din pat sa stai cam 5-10 secunde in fund si sa vedeti ca va disparea acea senzatie neplacuta, repet am exersat pe pielea mea.