| AlbertoMadalin17 a întrebat:

Am o întrebare legată de sănătate.
Acum 4 ani am avut o entorsa de genunchi mi s-a umflat m-am dus la spital mi-au scos lichid negru, am stat cu el in ghips o luna si mi-a trecut.
După un an am mai încercat sa ma întorc la k1 mi s-a întâmplat din nou dar de data asta a trecut cu gheata si pastile fara sa ma duc la spital si mi-a trecut in 2, 3 săptămâni.
După încă o pauza de un an am jucat tenis mi s-a mai întâmplat odată si tot la fel mi-a trecut acasă.
Mi se întâmpla doar la întoarceri bruște.
Întrebarea este:
Ce se va întâmpla in viitor? Unii îmi zic ca dacă nu ma operez o sa se infecteze si se ajunge la amputare.
Alți îmi zic ca nimic grav doar o sa doară la bătrânețe când dispar mușchii.
In rest pe mine nu ma deranjează si nu ma doare sau ceva, na mai am perioade cand pocnește genunchele cand ma aplec sau încerc sa fac picioare la sala si simt pe dinăuntru ca de mișcă mai ciudat.
Nu prea am timp liber sa ma duc sa-mi fac radiografie + ca sunt minor si parintii mei nu sunt acasă, sunt complet singur momentan.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Gata piciorul tau a rămas șubred acum trebuie sa faci sport la o clinica de recuperare să îți întărești mușchii că sa apere ligamentele.
Pt că tu poți să o încurci oricând.
Mare grija la mișcări
Mare grija la excese
Mare grija la greutatea ta
Nu face mișcări bruște.
Încearcă să îți întărești toți mușchii de pe corp că să îți apere încheieturile

Poți să rămâi fără picior de exemplu ti-se rupe un tendon
Hai sa zicem că ți- a pus o balama care sa repete capătul tendonului merge balamaua sus sa zicem 7ani
După 7 ani ea se topește strica uzează că este făcută dintr-un material care se consuma
Și când sa consumat o sa te rogi țu de ek sa îți taie piciorul.

Așa că mai bine faci tu sport cam tot timpul mers ururel pe jos sa zicem 5000 pași după fiecare masă
Așa de întreținere dar zilnic și nu alergat ci mers

Caută un ortoped
Exista clinici cu ortopezi faci recuperare ieftin bun de calitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa faci gonartroza mai tarziu.
Ar fi bine sa ajungi la un control.