| Glont966 a întrebat:

Am o întrebare, ma confrunt cu o problema, îmi tot vin idei în cap precum ca as muri, sufar cred de anxientate și totul mi se pare ciudat. Oare asta înseamnă să fii anxios tot felul de scenarii apocaliptice? Cine ma poate ajuta cu o informație sau cine a mai trecut prin asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi la un psihiatru, fiindca anxietatea asta a evoluat mult daca deja ai frici de moarte.
Iesi afara la soare, in aer liber sa faci un sport sau sa mergi zilnic cu bicicleta 1-2 ore.

Ai mare nevoie de: hrana sanatoasa, odihna de noapte (de la 10 seara pana la 6-7 dimineata) si de activitati fizice in aer liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e posibil sa fie anxietate generalizată, ar trebui sa apelezi la un psiholog
Stai liniștit ca nu mor caii când vor câinii, așa se manifesta anxietatea, te induce in eroare propriile gânduri, care-s nejustificate și iraționale, in realitate nu se întâmpla niciodată așa cum gândești

| stefiiii3 a răspuns:

Da, se mai intampla si asta.
Daca te simti in regula, poti vorbi cu un psiholog, dar daca nu te simti bine sa vorbesti despre asta cu el, iti recomand un prieten sau cineva de pe internet care este dispus sa te asculte.
Trec prin asta zilnic, daca pot sa spun asa, de asta si m-am intors aici, sa raspund la intrebari ma mai relaxeaza si mai scade din anxietate.
Citind ce ai spus mai sus, anxietatea este atunci cand nu esti sigur pe tine, ai mereu o frica ca se v-a intampla ceva rau sau char paranoia de a murii. Stai linistit, nu se v-a intampla acest lucru. Incearca sa respiri adanc cand incepi sa simti sentimentele acestea, concentreaza-te pe respiratie si numara pana la zece.
Daca vrei sa vorbesti cu cineva, sunt aici laughing

| Glont966 explică (pentru stefiiii3):

Și mai am o problema cu respiratia parca nu îmi întra aer suficient în plamani tot de acolo sa fie

| stefiiii3 a răspuns (pentru Glont966):

Probabil faci un mic atac de panica, nu te ingrijora si incearca sa faci exercitii de respiratie.

| Glont966 explică (pentru stefiiii3):

Și starile de ameteala

| stefiiii3 a răspuns (pentru Glont966):

Depinde, cumva sari peste mese?

| Glont966 explică (pentru stefiiii3):

Da mananc cam 1 data în zi

| Alinaintreaba059 a răspuns:

Când ți-am citit ambele întrebări mi-am dat seama ca exact așa eram cu un an în urmă.
Trebuie să nu te suprasolicitezi și să te odihnești bine. Numai consuma mult coca-cola, pepsi sau chiar ciocolată pentru măcar 1 lună sau 2 saptămâni( aceste alimente îți dau multă energie)
Caută niște activități recreative.
Nu te gândi la nimic rău, pentru că nu se va întamplă nimic.
Dacă esți ortodox, recomand să citești Paraclisul Maicii Domnului aproape în fiecare seară.
Poți încerca Stresclin.

Am multe alte sfaturi, dar pe moment atâtea îmi vin în cap.
Toate cele bune

| Glont966 explică (pentru Alinaintreaba059):

Îți mulțumesc pentru sfat dacă ma mai poți ajuta as fi foarte recunascator

| Glont966 explică (pentru Alinaintreaba059):

Și cum ai reușit sa treci peste?

| Alinaintreaba059 a răspuns (pentru Glont966):

Păi la mine a durat cam un an aproximativ.
Am avut o "luptă" cu mine.
Primele lunii erau groaznice. Mereu mă gândeam doar la ce e rău și dacă mă durea cea mai mică particică din corp, cautam pe net și îmi făceam mii și mii de scenari. Cred că aveam peste 100 de boli, dar sunt sănătoasă.

Păi totul a trecut când mi-am schimbat mentalitatea. Treptat încercam să zic că sunt foarte bine, mă simt bine, nu am nimic.

Dacă vrei ajutor mai mult, putem vorbi în privat.

| Glont966 explică (pentru Alinaintreaba059):

Vreau sa vb mai mult asa e și la mine aceleași simptome

| Glont966 explică (pentru Alinaintreaba059):

Da nu pot sa îți scriu aici ai Facebook?

| Alinaintreaba059 a răspuns (pentru Glont966):

Am, dar nu îl folosesc. Trimite-mi altă rețea de socializare și te contactez.

| Glont966 explică (pentru Alinaintreaba059):

Spune tu ce folosești? ca sa putem sa luam legatura

| Glont966 explică:

În plus am și lipsa de aer parca nu îmi întra aerul în plamani dar nu e permanenta senzatia