| anonim_4396 a întrebat:

Salut lume și am nevoie și eu se o părere mai puțin profesională deoarece toți medicii mi au spus ca e bine!
Anul trecut, după diagnosticarea cu covid 19. Am devenit foarte ipohondru. N am avut niciun simptom fizic in schimb cele psihice și frica de a avea simptome grave, m-a copleșit.
Am avut atacuri de panica, foarte frumoase ce sa zic…apoi a urmat acea intensa serie de analize. De la sânge pana la RMN la cap. Am încercat tot felul de pastile și de la psihiatru și n au niciun efect. După jumătate de an, am fost la o doctorița homeopată (Tudorița) care mi-a spus ca din cauza loviturilor la cap am devenit așa anxios. De fapt am niște pungulițe cu puroi pe creier ( asta mi-a dedus ea din simplu fapt ca mi-a masat tălpile) dar ținând cont ca am efectuat un RMN care mi-a spus clar ca nu am nimic și totul e perfect normal.
Acum ma confrunt cu un țiuit in urechi, nu mereu dar îl am, dar problema cea mai mare e ca atunci când stau in picioare am tahicardie cred. Adică undeva la 100-120 bpm când stau in picioare fără sa fac vre o activitate.
Când stau întins sau in șezut, pulsul e Ok undeva la 75-85 bpm. Tensiunea e buna.
Cum sa fac sa scap de asta? Oare am cu adevărat ceva? Sunt prea anxios și prea ipohondru? Ce sfat mi ați putea da? Uneori simt inima ca mi bate așa rapid încât trebuie sa ma pun neaparat jos și ma oprește din activități. Și EKG și ecografie făcută la inima și e perfect sănătoasă. Nu știu ce ar putea fi, sau dacă e ceva. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera sa-ti iei job, sa faci munca fizica care te epuizeaza si uiti instantaneu sa te mai gandesti la boli, simptome si alte porcarii.

| micmecanic a răspuns (pentru Violleta2022):

Știu ca asta trebuie. Dar in momentul când ma apuc sa fac ceva, orice activitate, e gata îmi ia inima la galop și trebuie sa ma pun jos. Sa mi revin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru micmecanic):

Inima trebuie s ao ia la galop, fiindca ESTI VIU, de aceea accelereaza, fiindca te misti, faci efort fizic, fiind pERFECT NORMAL sa o ia la trap!
din atata lucru nu te pui jos, ca nu ai de ce sa-ti revii, ar trebuiis a topia de bucurie, ca bate, ca-ti spune ca esti viu sis anatos.
Cu cat bate mai tare, cu atat este mai bine!

| RoCkKiD a răspuns:

Ai nevoie de o trimitere pentru psihiatrie si sa iti gasesti un terapeut. O sa primești de la psihiatrie niște medicate pentru a gestiona simptomele pana când, împreună cu terapeutul, descoperi cauza.

| micmecanic a răspuns (pentru RoCkKiD):

Oare? Am încercat cu o terapie..niciun efect. Am încercat pastilele psihiatrului și mai rău mi au făcut. Deci nu vreau sa mai aud de el.

| RoCkKiD a răspuns (pentru micmecanic):

Ai încercat cu un terapeut care nu știm cat de bun a fost. Cat despre medicamente, la problemele psihice problema e mai complicata pentru ca sunt multe medicamente care au teoretic același efect dar fiecare pacient reacționează altfel, după se mai pune si problema dozajelor care difera de la caz la caz.

Daca vrei, poti sa te uiți altfel la problemă. Ce ti-am zis eu măcar iti da o șansă sa găsești o soluție. Întrebatul pe net nu o sa aducă nici o schimbare si cu timpul e posibil ca situația sa se agraveze.

| Mtoni a răspuns:

Salut. Am și eu uneori atacuri de panică sau pulsul mărit și am observat că rugăciunile mă calmează uneori.